Zalety rekuperacji

    Zalety rekuperacji

    We współczesnych czasach coraz większym zainteresowaniem cieszą się rozwiązania proekologiczne. Zauważyć można między innymi coraz częstsze wykorzystanie rekuperacji w gospodarstwach domowych. Co ważne, jest ona nie tylko ekologiczna, ale przy tym pozwala na znaczne oszczędności. Jakie są zalety rekuperacji?

    Czym jest rekuperacja?

    Rekuperacja jest to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Tradycyjna wentylacja grawitacyjna opiera się na ciągu, czyli zasysaniu powietrza wytwarzanym przez kominy. Takie rozwiązanie ma jednak pewne wady, gdyż wychładza dom i nie pozbywa się wilgoci z wnętrza. Rekuperacja to wentylacja mechaniczna bazująca na ruchu powietrza wytwarzanym przez urządzenie nazywane rekuperatorem. Sprzęt ten pozwala na kontrolowanie ruchu powietrza nawiewanego oraz eliminowanego z domu i odzyskiwanie ciepła z nagrzanego, ale zanieczyszczonego powietrza. A więc rekuperacja jest to specjalny system, którego celem jest wymiana zużytego i zanieczyszczonego powietrza na świeże i czyste, przy jednoczesnym odzyskiwaniu części skumulowanego ciepła.

    Rekuperacja – jak wygląda mechanizm jej działania?

    System rekuperacji polega na zlokalizowaniu w budynku centrali nawiewnej oraz zamontowaniu w pomieszczeniach kanałów wentylacyjnych. To układ otwarty, w którym powietrze z wnętrza pomieszczeń wydostawane jest na zewnątrz, a do budynku dociera świeże powietrze. A więc w tej kwestii system ten nie różni się od klasycznych wentylacji. Różnica polega na sposobie ogrzewania tego powietrza. Klasyczne systemy wentylacji bazuję na wykorzystaniu grzałek oraz sztucznych sprzętów generujących ciepło. Rekuperacja natomiast została wyposażona w specjalną centralę nawiewną, która umożliwia otrzymanie energii cieplnej z powietrza wychodzącego z wnętrza pomieszczeń i przekazanie jej strumieniowi napływającymi do wewnątrz. A więc rekuperacja eliminuje możliwe wahania temperatury i pozwala nam cieszyć się zawsze świeżym powietrzem w domu. Jest to praktyczniejsze rozwiązanie od klasycznej wentylacji, gdyż nie używa energii elektrycznej bezpośrednio do ogrzania wnętrza. Nie przyczynia się do nadmiernej emisji gazów cieplarnianych, a przy tym jest sposobem na oszczędności.

    Komu polecana jest rekuperacja?

    Rekuperacja polecana jest właściwie wszystkim osobom, którym zależy na zawsze świeżym powietrzu, jak i tym troszczącym się o środowisko. Taki system stał się już standardem w nowym budownictwie. Jest to też opcja dla osób, które chcą zaoszczędzić na ogrzewaniu, a przy tym zwiększyć swój komfort życia.

    Najważniejsze zalety rekuperacji

    Wśród zalet rekuperacji można wymienić te dotyczące bezpieczeństwa domu oraz zdrowia domowników, jak i te dotyczące kwestii finansowych.

    Świeże powietrze i oszczędność pieniędzy

    Zalety rekuperacji
    Zalety rekuperacji

    Z pewnością główną zaletą rekuperatora w domu jest to, iż działa on korzystnie na samopoczucie i zdrowie użytkowników. Dzięki takiemu systemowi nie oddychamy tym samym powietrzem, które znajduje się we wnętrzu. Do pomieszczeń dostarczane jest bowiem świeże powietrze i to bardzo dobrej jakości. Nowoczesna wentylacja mechaniczna z rekuperatorem jest sposobem na skuteczną wymianę powietrza w domu i to bez otwierania okien. To bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu wyeliminujemy ryzyko przeciągów, ale także w lecie uchronimy się przed przykrymi owadami, takimi jak komary. Powietrze przechodzi przez wymiennik ciepła, zostaje latem ochłodzone, natomiast zimą nagrzane. W ten sposób dopasujemy optymalną temperaturę powietrza. Warto również podkreślić, że montaż takiego systemu wiąże się ze znacznymi oszczędnościami na ogrzewaniu w okresie zimowym. Powietrze w budynku jest cieplejsze, a więc nie trzeba je tak intensywnie dogrzewać.

    Oczyszczanie powietrza

    Wszechobecny zwłaszcza w dużych miastach smog jest przyczyny chorób płuc oraz alergii. Niskiej jakości powietrza doprowadza do wszelkiej maści chorób i okazuje się niebezpieczne zwłaszcza dla astmatyków. Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem zamontowana w domu nie tylko skutecznie wymienia powietrza na to świeże, ale też je dokładnie filtruje. Do pomieszczeń napływa świeże powietrze, które jest wolne od szkodliwych substancji i alergenów.

    Inne korzyści posiadania rekuperacji 

    Rekuperacja zapewnia komfort, dba o zdrowie użytkowników, jak i jest sposobem na oszczędności. To innowacyjny system, który ma też wiele innych zalet. Do głównych z nich można wymienić:

    • brak hałasu z otwartego okna, który może być uciążliwy zwłaszcza w dużych miastach, przy drodze,
    • wentylacja na żądanie, czyli szybkie przewietrzenie wnętrza,
    • szybkie usuwanie wilgoci, dzięki czemu okna w pomieszczeniach są suche,
    • sprawne usuwanie zapachów,
    • powietrze pozbawione wirusów, bakterii, roztoczy i pyłów niebezpiecznych dla alergików,
    • oszczędność energii,
    • brak zanieczyszczeń z zewnątrz, takich jak dym z kominów czy pojazdów,
    • rekuperacja przyczynia się do szybszego schnięcia powierzchni podłóg po ich wymyciu,
    • system pozwala na wygodne sterowanie ilością powietrza nawiewanego oraz wyciąganego,
    • brak owadów wiosną i latem, gdyż nie ma potrzeby otwierania okien,
    • mniejsza ilość kurzu w domu,
    • w wentylowanych pokojach szybciej schnie pranie.

    System rekuperacji można rozbudować, co ważne może być on w pełni automatyczny. Takie rozwiązanie podnosi też wartość mieszkania czy domu.