Na jakie jachty nie trzeba patentu?

    Na jakie jachty nie trzeba patentu?

    Na jakie jachty nie trzeba patentu? Regularnie dochodzi do sytuacji, w których po raz pierwszy wybieramy się na jacht w zupełnie niespodziewanym momencie. Fascynacja tego typu atrakcją powoduje, że na własną rękę chcielibyśmy nabyć podstawowe umiejętności, które umożliwiłyby nam sterowanie bez pomocy doświadczonych specjalistów. Czy żeglowanie bez uprawnień jest możliwe? Kiedy potrzebny okaże się patent? Od czego powinniśmy zacząć, jeśli jesteśmy zainteresowani patentem żeglarskim? Które jachty nie wymagają patentu? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

    Czy żeglowanie bez uprawnień jest możliwe?

    Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale możliwe jest także żeglowanie bez patentów. Warto jednak pamiętać, że wiąże się to z kilkoma ograniczeniami. Przede wszystkim maksymalna długość kadłuba może wynosić 7,5 metra. Pojazdy powinny być wyposażone w napęd mechaniczny. Alternatywnym rozwiązaniem jest jacht motorowy- maksymalna moc silnika może wynosić 75 kW, natomiast długość kadłuba maksymalnie 13 metrów. Nie zmienia to jednak faktu, że tego typu łodzie muszą mieć ograniczenie konstrukcyjne maksymalnej prędkości do 15 km/h. Nie możemy jednak zapominać, że kluczowe może okazać się doświadczenie i wiedza. Co to oznacza z praktycznego punktu widzenia? Nie posiadając odpowiednich umiejętności z zakresu żeglowania nie możemy liczyć na to, że ktokolwiek udostępni swój sprzęt na przystani. Oczywiście część osób może nie posiadać uprawnień, jednakże znać się na rzeczy, ze względu na wielokrotne podróże z bardziej doświadczonymi osobami. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że możliwe jest żeglowanie bez uprawnień także na większych jednostkach, jednak z tą różnicą, że jedynie jako załogant. Jest to jednak świetna sposobność do tego, aby nieco podszlifować swoje umiejętności. W ten sposób możemy sprawdzić czy żeglowanie jest rzeczywiście dla nas. Uprawianie tego sportu jest możliwe niezależnie od tego, w jakim wieku jesteśmy, a także jakim doświadczeniem możemy się pochwalić.

    Kiedy potrzebny okaże się patent?

    kurs sternik morski Szczecin
    kurs sternik morski Szczecin

    Jeśli już od pewnego czasu żeglujemy bez patentu, warto poważnie zastanowić się nad zdobyciem uprawnień. Jest to niezbędne, gdy jesteśmy zainteresowani kierowaniem większymi jednostkami, pragniemy brać udział w największych wyprawach, a także oczekujemy, że będziemy spędzać jeszcze więcej czasu na jachcie. Wystarczy wyobrazić sobie cudowny urlop, który zostanie spędzony na tym cudownym pojeździe. Spanie, jedzenie, schodzenie na ląd po zaopatrzenie, zwiedzanie niesamowitych portów, odpoczynek pod pokładem, relaks na pokładzie. Osoby, które dysponują odpowiednią ilością czasu mogą zdecydować się na kurs żeglugi, który z reguły połączony jest specjalistycznym egzaminem na patent żeglarski. To właśnie na nim zdobędziemy wiedzę i umiejętności, które umożliwią nam zdanie egzaminu. Kurs może odbywać się zarówno w systemie codziennym, jak i weekendowym- w zależności od indywidualnych preferencji. Pierwsze rozwiązanie przeznaczone jest dla tych żeglarzy, którzy mogą przeznaczyć kilka weekendów na naukę, natomiast w tygodniu rozwijają się zawodowo.

    Od czego powinniśmy zacząć, jeśli jesteśmy zainteresowani patentem żeglarskim?

    Pierwszym możliwym do zdobycia patentem jest żeglarz jachtowy. Aby móc podejść do egzaminu, konieczne jest ukończenie 14. roku życia. Kiedy cały proces zakończy się powodzeniem, wówczas możliwe jest prowadzenie jachtów żaglowych po śródlądowych wodach, a także po wewnętrznych wodach morskich w porze dziennej. Jesteś zainteresowany dalszymi rejonami? Nie obędzie się bez patentu jachtowego sternika morskiego. Jego zdobycie to możliwość prowadzenia jachtów, których długość wynosi nawet 18 metrów. Do dyspozycji mamy wody morskie, niezależnie od tego, w jakiej porze dnia się znajdujemy. Nie ma także ograniczeń co do odległości od brzegi. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że przystąpienie do takiego egzaminu jest możliwe, jeśli ukończymy 18. rok życia. Kluczowe jest także odbycie przynajmniej dwóch rejsów po wodach morskich, a minimalny czas żeglugi powinien przekraczać 200 godzin. Patent żeglarski możemy porównać do prawa jazdy na samochód- uprawnia do poruszania się po wodzie, jednakże to od nas zależy, jak szybko osiągniemy oczekiwany poziom doświadczenia. Tylko praktyka spowoduje, że będziemy czuć się pewnie przed sterami.

    Które jachty nie wymagają patentu?

    Wiele osób zastanawia się, jakie jachty motorowe możemy tak właściwie prowadzić bez patentu. Otóż odpowiedź na to pytanie wbrew pozorom nie jest skomplikowana. W większości przypadków liczy się moc silnika. Jachty motorowe bez patentu możemy prowadzić, jeśli maksymalna prędkość nie przekracza 15 km/h. Przykładem są chociażby houseboaty siedmiometrowe. Jeśli jesteśmy zainteresowani szybszymi jednostkami, to kluczowe jest, że nie mogą mieć mocniejszych silników niż 13 koni mechanicznych. Warto pamiętać, że jachty żaglowe bez patentu można czarterować, jeśli mają mniej niż 7,5 długości kadłuba.