Na czym polega przeszczep włosów?

  Na czym polega przeszczep włosów?

  Na czym polega przeszczep włosów? Wszyscy chcą mieć piękną fryzurę, ale wielu z nas boryka się z problemem wypadania włosów. Utrata mieszków włosowych występuje z różnych powodów. W niektórych przypadkach gęstość i długość włosów może z czasem sama się regenerować, w innych łysienie staje się trwałe. Obecnie wielu ludzi decyduje się na przeszczep włosów i dotyczy to zarówno mężczyzn i kobiet.

  Co to jest przeszczep włosów?

  Przeszczep włosów to zabieg, którego celem jest przeniesienie mieszków włosowych z obszarów głowy nieobjętych łysieniem na obszary pozbawione owłosienia. Po usunięciu mieszków z danej strefy pozostają one nienaruszone, a ich naturalne właściwości anatomiczne i fizjologiczne w ogóle się nie zmieniają. Po przeszczepie nadal działają jak zwykle, wyrastają z nich normalne włosy. Ta właściwość pozwala wdrożyć skuteczny sposób eliminowania skutków łysienia.

  Procedura przeszczepu włosów jest również nazywana autotransplantacją, ponieważ dana osoba jest dawcą dla siebie: materiał do przeszczepu jest pobierany z tylnej, potylicznej części głowy. Najczęściej włosy są przeszczepiane do strefy ciemieniowej, na czubku głowy, zmniejsza się linia wzrostu włosów, przywracana jest linia wzrostu brwi, brody, wąsów.

  Procedury z użyciem przeszczepu włosów wykonywane są w przypadku:

  • Łysienia androgenowego
  • Wysoka linia włosów z przodu
  • Łysienie spowodowane urazami, oparzeniami itp.

  Najczęstszą przyczyną łysienia jest łysienie androgenowe lub wypadanie typu męskiego. Dzieje się tak z powodu anomalii genetycznej, w wyniku, której włosy stają się wrażliwe na aktywną formę testosteronu. Hormon wpływa na mieszek włosowy, powodując skurcz wiązki naczyniowej, który odżywia włosy. W rezultacie włosy stają się cieńsze, a ich wzrost spowalnia, aż do całkowitego zatrzymania. Łysienie występuje nie tylko u mężczyzn, jak się powszechnie uważa, ale także u 10-30% kobiet. Ze względu na wysoką zawartość estrogenu, problem zwykle objawia się w bardziej dojrzałym wieku, ale także wywołuje wiele nieprzyjemnych emocji.

  Cechy przeszczepu włosów u mężczyzn

  Łysienie jest charakterystyczne dla mężczyzn w wieku 30–40 lat (i często wcześniej). Włosy w ciemieniowej części głowy i na przedniej linii stają się krótkie, kruche i cienkie, stopniowo zmieniając się w puch. W ciągu zaledwie kilku lat powstaje łysina. Leczenie terapeutyczne z wyraźnym łysieniem nie pomaga. Dlatego najskuteczniejszym rozwiązaniem problemu jest odbudowa włosów, czyli wykonanie zabiegu przeszczepu włosów.

  Teoretycznie można go wykonać na dowolnym etapie łysienia, ale jest bardziej skuteczny na początkowych etapach. Wiele zależy od ilości i gęstości materiału, jakości włosów, ruchliwości skóry. Jeśli materiał na skroniowych i potylicznych częściach głowy nie jest wystarczający, u mężczyzn jest pobierany z innych części ciała: klatki piersiowej, nóg, podbródka. Włosy tutaj mają inną strukturę. Są krótsze (do 2 cm), kruche.

  Cechy przeszczepu włosów u kobiet

  Chociaż kobiety decydują się na zabieg przeszczepu włosów znacznie rzadziej niż mężczyźni, są one bardziej narażone na dyskomfort psychiczny wynikający z nadmiernej utraty włosów. Z medycznego punktu widzenia przyczyny wypadania włosów u kobiet są większe: ciąża, okres poporodowy, menopauza, nieprawidłowe funkcjonowanie układu hormonalnego, ostre stany stresowe.

  Ryzyko wypadania włosów wzrasta wraz z ich częstym farbowaniem, czesaniem w warkocze itd. Dlatego ostateczna decyzja o przeszczepie włosów jest podejmowana dopiero po kompleksowym badaniu i diagnozie. Na przykład utrata może być związana nie z łysieniem, ale z zapaleniem skóry, łojotokiem, ciężkimi grzybiczymi chorobami skóry, zatruciami i stosowaniem leków przeciwdepresyjnych.

  Korzyści z przeszczepu włosów

  Na czym polega przeszczep włosów?
  Na czym polega przeszczep włosów?

  Przeszczep włosów jest zwykle wykonywany przez chirurga plastycznego, dermatologa lub innego chirurga, który specjalizuje się w odbudowie włosów. Procedura może odbywać się w gabinecie lekarskim w znieczuleniu miejscowym. Przeszczep włosów może prowadzić do bardziej naturalnego i gęstszego wyglądu włosów. Jest to doskonałe rozwiązanie w leczeniu łysienia od umiarkowanego do ciężkiego. Proponowane są różne techniki, mające na celu zapewnienie ludziom najmniejszego dyskomfortu, bez pozostawiania jakichkolwiek zewnętrznych blizn.

  Nowe metody pozwalają na przeszczep jednego mieszka lub grupy dwóch, maksymalnie pięciu mieszków włosowych, które są wszczepiane w szczeliny między istniejącymi włosami. Wynik często wygląda tak naturalnie, że prawie niemożliwe jest odróżnienie przeszczepionych włosów. Zabieg może trwać od jednej do kilku godzin. Jeśli miejsce łysienia jest duże, może być wymaganych kilka procedur, które będą przeprowadzane w odstępach kilku miesięcy.

  Czasami, aby osiągnąć najlepsze wyniki, stosuje się kombinację różnych metod wszczepiana włosów, w tym rozciąganie skóry głowy lub stosowanie ekspanderów tkanek. Jak w przypadku każdego chirurgicznej operacji, przy przeszczepie włosów istnieje ryzyko powikłań: krwawienie lub zakażenie, ale zdarza się bardzo rzadko. Możliwa jest także długotrwała utrata wrażliwości skóry głowy, a niektóre przeszczepy mogą nie zakorzenić się w nowym miejscu.