Malowanie drewnianego domu – przede wszystkim pamiętajmy, że dla każdej powierzchni możemy wybrać dobrą farbę. Na przykład kuchnię i łazienkę należy pomalować trwałą i zmywalną farbą (zazwyczaj o wyższym poziomie połysku), ale w przypadku sufitu w salonie lub sypialni możemy zdecydować się na całkowicie matową farbę, która nie wymaga czyszczenia. Wybierając odpowiedni kolor, musimy zwrócić uwagę na to, by wyglądał pięknie przez długi czas. Wtedy nie będziemy musieli malować co roku.
Czy musimy gruntować ściany?
Powierzchnie drewniane należy koniecznie zagruntować, aby zwiększyć przyczepność farby. Zapobiegamy również w ten sposób wypłynięciu żywicy. Gruntowanie ścian i sufitów jest szczególnie ważne, gdy powierzchnia jest częściowo zaciśnięta. Bez gruntowania powierzchni farba nie będzie równomiernie rozłożona. Dlatego uzyskamy nierównomierny połysk. Cienką powierzchnię stiuków należy zagruntować podkładem alkidowym, wtedy ją wzmocnimy i lepiej pomalujemy. Gruntowanie może być też konieczne przy przejściu z jednego rodzaju farby na drugi (na przykład wcześniej stosowaliśmy farbę olejną, a teraz wybraliśmy lateksową). Drewno dobrze absorbuje podkład, który wyrównuje porowatość różnych powierzchni. Dzięki temu później łatwiej pomalujemy. Tak naprawdę nie jest ważne, aby sam podkład był dobrze kryjący, ponieważ nałożymy na niego później farbę wykończeniową. W ten sposób uzyskamy trwały efekt.
Czytaj także:
Jakie rodzaje farb stosować?
Z pewnością wygodniej jest malować farbą na bazie wody. Nie ma drażniącego zapachu. Ponadto łatwo się nią maluje i szybko wysycha. Co więcej, tylko wodą możemy wyczyścić cały sprzęt do malowania. Obecnie możemy znaleźć idealną farbę na bazie wody, obojętnie jaką powierzchnię chcemy pomalować. Jednak farby na bazie rozpuszczalników również mają swoje zalety. Przede wszystkim dobrze się wchłaniają. Dlatego warstwa farby będzie równomierna, zmywalna i trwała. Możemy znaleźć tiksotropowe farby alkidowe. Najczęściej farby na bazie rozpuszczalników stosuje się na powierzchniach drewnianych i metalowych, np. oknach, drzwiach i meblach. Jeżeli już wcześniej pomalowaliśmy jakąś powierzchnię, najlepiej ponownie użyć tego samego rodzaju farby. Jeżeli jednak będziemy malować po raz pierwszy, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka czynników. Zwróćmy uwagę na efekt (przydatne będą próbki kolorów), poziom połysku (farby na bazie rozpuszczalników są bardziej błyszczące), wybór różnych kolorów i odcieni i cenę.
Jaki poziom połysku wybrać?
Najpierw musimy zastanowić się nad tym, czy wolimy bardziej błyszczącą, czy matową ścianę. Możemy wybierać od pełnego połysku do pełnego matu. Istnieje wiele opcji pośrednich. Ogólna zasada brzmi, że im bardziej błyszczącą farbę wybierzemy, tym bardziej jest trwała. Oznacza to, że błyszcząca farba nie brudzi się tak łatwo. Ponadto jest trwalsza i można ją bez problemu myć. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że taka farba bardziej uwydatnia porowatość powierzchni. W pełni matowe farby są zwykle zmywalne. Dlatego lepiej nadają się do suchych pomieszczeń. Dzięki innowacyjnym surowcom znajdziemy również matowe farby, którymi możemy pomalować elewację. Niektórzy producenci oferują farby odporne na warunki atmosferyczne. Im bardziej błyszcząca farba, tym kolor jest głębszy i żywszy. Porowatość pomalowanej powierzchni wpływa na sposób postrzegania koloru. Jeżeli porównamy ten sam ton koloru, a jeden będzie błyszczący i drugi matowy, szybko zauważymy, że ciemniejszy jest błyszczący, a jaśniejszy matowy. Wynika to z tego, że mocniejsza i równomierna powierzchnia odbija światło jednakowo w jednym kierunku. Dlatego kolor jest głębszy i ciemniejszy. Od bardziej porowatej powierzchni światło odbija się w różnych kierunkach, dlatego kolor jest jaśniejszy. Pamiętajmy, że podkład wpływa również na postrzeganie koloru. Farby akrylowe wydają się bardziej niebieskie, a alkidowe bardziej żółte.
Przydatne sugestie
Przede wszystkim ostrożnie zaplanujmy malowanie. Obliczmy, ile farby potrzebujemy. Następnie kupmy niezbędny sprzęt i materiały. Zróbmy plan. Dzięki temu będziemy wiedzieć, co po kolei będziemy malować. Przed malowaniem całego pomieszczenia, wypróbujmy farbę na małym kawałeczku ściany. Sprawdźmy warunki do malowania. Temperatura powierzchni, ściany i powietrza musi wynosić co najmniej 5 stopni Celsjusza, a wilgotność względna powietrza nie może być niższa niż 80%. Ponadto pamiętajmy, że wszystkie powierzchnie muszą być czyste i suche. Jeśli zdecydujemy się na farbę rozpuszczalnikową, upewnijmy się wcześniej, że pomieszczenie jest odpowiednio wentylowane. Jednak nie róbmy przeciągu. W bardzo suchym i ciepłym powietrzu farba wyschnie zbyt szybko. W konsekwencji pomalowana powierzchnia będzie nierówna. Pamiętajmy o właściwej ochronie. Zadbajmy o odpowiednią odzież roboczą i pozostałe akcesoria ochronne. Podczas szlifowania, załóżmy maskę przeciwpyłową. Skutecznie ochroni nasz układ oddechowy przed pyłkami. Użyjmy też okularów ochronnych. Zawsze używajmy sprzętu wysokiej jakości. Wysokiej jakości wałki malarskie lepiej wchłaniają farbę, nie pozostawiają włosków na ścianie i równomiernie rozprowadzą farbę.