W jaki sposób stosować marihuanę leczniczą?

    W jaki sposób stosować marihuanę leczniczą?

    W jaki sposób stosować marihuanę leczniczą? Marihuana lecznicza to nic innego, jak marihuana wykorzystywana do celów stricte medycznych, nie mająca na celu wprowadzenia danej osoby w stan otępienia czy narkotyzowania się. Marihuana medyczna charakteryzuje się dużą zawartością CBD, natomiast małą zawartością THC. Powoduje to, że nie ma ona działania psychoaktywnego. Jak należy stosować marihuanę medyczną?

    Legalne czy nielegalne?

    W jaki sposób stosować marihuanę leczniczą?
    W jaki sposób stosować marihuanę leczniczą?

    Zarówno hodowania, jak i zażywanie marihuany jest w Polsce nielegalne. Wyjątkiem jest tak zwana marihuana medyczna, którą można zakupić tylko i wyłącznie w aptece. Powodem jest fakt, iż na marihuanę medyczną trzeba posiadać receptę. Co więcej, nie może być ona wypisana przez obojętnie jakiego lekarza. Musi on posiadać uprawnienia do wypisywania recept typu PRW, czyli na leki narkotyczne. Marihuanę medyczną teoretycznie można także hodować we własnym zakresie. Dlaczego jedynie teoretycznie? Ponieważ jest do tego potrzebne specjalne zezwolenie, a hodowane nasiona nie mogą mieć więcej, niż 0,2% THC w suchej masie kwiatów. Nie jest tajemnicą, że tego typu zezwolenie trudno jest uzyskać. Bez niego natomiast nie możemy hodować marihuany, nawet jeśli ma ona służyć jedynie celom leczniczym. Od pewnego czasu w Polsce można jednak uzyskać receptę na marihuanę leczniczą. Stosowana jest ona w takich chorobach, jak na przykład stwardnienie rozsiane, Alzheimer, cukrzyca, łuszczyca czy padaczka. Mogą ją stosować zarówno dzieci, jak i dorośli. Warunkiem jest jednak przeprowadzanie terapii pod kontrolą lekarza, który wypisze receptę na tego rodzaju lek. 

    Jakie są postaci marihuany leczniczej?

    Marihuana lecznicza występuje w kilku różnych postaciach. To, którą będziemy przyjmować, zależy w głównej mierze od decyzji samego lekarza. Powinien on jednak skonsultować sposób podawania preparatu z osobą chorą. Najmniej THC zawiera olej oraz pasta CBD. Najwięcej zaś olej RSO. Pośrednio, bo od 0,5 do aż 5% THC zawiera susz konopny. W stosowaniu medycznej marihuany chodzi o to, aby ograniczyć ilość przyjmowane THC, który ma działanie psychoaktywne. Choremu ma bowiem pomóc CBD, które charakteryzuje się działaniem uspokajającym oraz przeciwdrgawkowym. Medyczną marihuanę można zakupić w aptece pod różnymi postaciami, a sposób jej przyjmowania również zależy od chorego. Osobom obłożnie chorym oraz dzieciom najczęściej podaje się medyczną marihuanę w postaci produktów spożywczych. Zawierają one olej z konopi i masło konopne Ghee. Na pierwsze efekty przyjmowanej kuracji trzeba czekać nawet półtorej godziny. Utrzymują się one jednak długo, bo aż do 6 godzin. Podawanie marihuany w postaci produktów spożywczych jest właściwie najprostszym sposobem kuracji. Marihuana lecznicza może być przyjmowana w postaci soków, naparów czy nalewek. Niemniej jednak w przypadku płynów trudno jest odmierzyć ilość substancji, jaka ma zostać przyjęta. Co więcej, nie ma badań naukowych, które dowodziły, że marihuana medyczna w tej postaci jest skuteczna. Dlatego bardzo często podaje się ją w postaci kapsułek. Są one łatwe i połknięcia i bardzo precyzyjnie odmierzają dawkę, jaką należy przyjąć. Niektórzy równie chętnie stosują aerozole podjęzykowe lub zwyczajnie palą marihuaną. Palenie marihuany medycznej nie ma jednak nic wspólnego z odurzaniem się. Chodzi tutaj bowiem o to, aby zadziałać natychmiast w przypadku wystąpienia objawów. Przykładem są mdłości podczas podawania chemii. Dużą popularnością cieszą się również maści i żele do stosowania miejscowego. Nie pomagają one w przypadku chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca lub padaczka. Mogą jednak pomóc w walce z reumatyzmem czy infekcjami skóry. Co ciekawe, nawet maści, które zawierają wysokie stężenie THC, nie działają odurzająco. Za granicą można je zakupić w zwykłym sklepie, nawet jeśli nie mamy recepty lekarskiej.

    Lecznicza marihuana – za i przeciw

    Większość osób stosujących medyczną marihuanę bardzo chwali sobie efekty leczenia. Jej głównym zadaniem jest bowiem osłabianie objawów choroby, zatem poprawa komfortu życia chorego. Ważna jest jednak postać, w jakiej przyjmujemy marihuanę leczniczą. Należy ją dopasować do wieku chorego, stanu zdrowia oraz stopnia zaawansowania choroby. Co więcej, dawkowanie marihuany leczniczej każdorazowo leży w gestii lekarza prowadzącego. Nie można jej bowiem stosować samowolnie, gdyż jest to niezgodne z prawem. Pamiętajmy, że na medyczną marihuanę potrzebna jest recepta lekarska. Oferty jej zakupu znaleźć możemy w internecie, jednak najczęściej nie jest to medyczna marihuana, a produkt, którego sprzedaż nie jest legalna w Polsce. Nie możemy również we własnym zakresie hodować medycznej marihuany. Wyjątkiem jest sytuacja, w której posiadamy odpowiednie pozwolenie. Marihuana lecznicza może przynieść bardzo dużo korzyści choremu, jednak musi być stosowana zgodnie z zaleceniami lekarskimi. Jakiekolwiek samowolne jej stosowanie naraża nas na odpowiedzialność karną. Nie ma tutaj znaczenia, czy rzeczywiście chorujemy, czy też nie. Jeżeli chcemy legalnie przyjmować medyczną marihuanę, musimy to robić pod kontrolą lekarza.