Jaki materac dla noworodka?

  Jaki materac dla noworodka?

  Jaki materac dla noworodka? Noworodek większość czasu spędza w pozycji leżącej, a komfort dziecka zależy przede wszystkim od materaca. Musi on być bezpieczny i zaspokajać potrzeby fizjologiczne okruszka. Jak wybrać materac dla noworodka do łóżeczka? Rodzice muszą podejść do zakupu z całą odpowiedzialnością. Aby ułatwić zadanie, dokonamy przeglądu popularnych produktów i zastanowimy się nad kryteriami ich wyboru.

  Jaki materac jest najlepszy?

  Wielu młodych rodziców interesuje się tym, jaki materac jest najlepszy dla noworodka w łóżeczku – ze sprężynami czy bez. Do prawidłowego rozwoju delikatnego układu kostnego niemowlęcia potrzebne jest gładkie i twarde podłoże. Materace bez piór wykonane z naturalnych materiałów spełniają te wymagania. Po pierwszym roku życia można przejść na produkty o mniejszej sztywności z niezależnymi sprężynami lub bez nich. Aby zaoszczędzić pieniądze, lepiej od razu wybrać materac z dwustronną powierzchnią, który nadaje się zarówno dla niemowlęcia, jak i dla starszego dziecka. Z niezależnym blokiem sprężyn wśród konstrukcji sprężynowych najbardziej optymalne dla niemowląt są materace z niezależnym blokiem. Każda sprężyna w nich pracuje niezależnie, co pozwala na odpowiednie rozłożenie obciążenia. Produkt nie ugina się, nie hałasuje, dobrze podpiera kręgosłup dziecka. Zakup takiego materaca ortopedycznego dla noworodka jest dopuszczalny, ale nie zawsze uzasadniony z uwagi na wysoką cenę. Istnieją również inne wady – znaczna grubość i waga produktu. Dlatego materac jest trudny do przewrócenia, a dziecko, które zaczęło stawać na nogi, jest bardziej narażone na wypadnięcie z łóżeczka z powodu zmniejszonej wysokości boków. 

  Materiał ma znaczenie

  Z czasem w zagłębieniach materaca gromadzi się kurz, powodując alergie. Również metalowe sprężyny mają zdolność do gromadzenia ładunków elektrostatycznych. Najlepiej sprzedają się materace bez sprężyn w łóżeczku dla noworodków. Są wygodne w użytkowaniu, ortopedyczne i niedrogie. Ich konstrukcja składa się z kilku warstw wypełniaczy (naturalnych lub sztucznych) oraz wyściółki z tkaniny. Wśród produktów tego typu można wybrać dwustronny materac dla noworodka, dostosowany do różnych warunków atmosferycznych (efekt zima/lato) oraz wieku dziecka. Wypełniacz do konstrukcji bez pierza to lateks, kokos, włosie końskie, włókno strutto, wata, kauczuk piankowy i pianka poliuretanowa. Rozważmy właściwości każdego z nich bardziej szczegółowo. Lateks naturalny, który jest otrzymywany z soku hevea, jest przyjazny dla środowiska, ale nie jest tani. Należy pamiętać, że ten wypełniacz sam w sobie jest zbyt miękki. Dlatego zaleca się zakup dwustronnych materacy dla noworodków, wykonanych na przykład z lateksu kokosowego. Jedna strona w takich produktach zapewni niezbędną sztywność dla niemowlęcia, a druga jest odpowiednia dla dorosłego dziecka.

  Materac ortopedyczny – jaki materiał wybrać?

  Jaki materac dla noworodka?
  Jaki materac dla noworodka?

  Jeśli potrzebny jest materac ortopedyczny dla niemowląt do łóżeczka, doskonale sprawdzą się produkty z wypełnieniem kokosowym. Surowcem do ich produkcji są włókna kokosowe impregnowane naturalnym lateksem, rzadko szyte. Te ostatnie nie są polecane dla niemowląt, gdyż wypełnienie może się mocno kruszyć i wywoływać alergie. Materac kokosowy dla noworodków ma te same zalety co lateksowy. Nie jest to najtańsza opcja, ale cena i jakość produktu są optymalnie połączone. Ekstrudowane włosie końskie to całkowicie naturalny wypełniacz, podobny we właściwościach do włókna kokosowego. Włosie końskie jest również impregnowane lateksem, wystarczająco twarde, elastyczne i odporne na wilgoć. Materiał ma dobrą stabilność wymiarową i jest odpowiedni dla noworodków. Wadą produktów z włosia końskiego jest zdolność do wywoływania alergii i wysoka cena. Pianka poliuretanowa  jest dobrym wypełnieniem dla materaca o średniej cenie. Jest ona wytwarzana przez spienianie polimerów. Materace z pianką są trwałe, dobrze wentylowane, nie są podatne na gnicie, równomiernie rozkładają obciążenie. Są jednak zbyt miękkie, dlatego dla noworodka lepiej kupić produkt dwustronny, wykonany z łączonych materiałów, np. pianki poliuretanowej i kokosu. Materace dla noworodków w łóżeczku wykonane z waty i gumy gąbczastej są najtańszą opcją. Są niedrogie i lekkie, ale na tym kończą się ich zalety. Wata i guma piankowa są zbyt miękkie dla snu noworodka i mogą powodować skrzywienia kręgosłupa. Materace wykonane z tych materiałów szybko tracą swój kształt, chłoną wilgoć, stwarzają dogodne warunki do rozwoju bakterii. 

  Optymalna sztywność

  Sztywność materaca dla noworodka powinna być maksymalna. Dla wielu rodziców wydaje się to dziwne, bo przecież dziecku będzie niewygodnie. W rzeczywistości twarda powierzchnia zaspokaja potrzeby dziecka. Tylko w takich warunkach kręgosłup dziecka może być zdrowy. Ponadto, jeżeli dziecko obróci się na brzuch podczas snu na miękkim materacu, istnieje ryzyko uduszenia. Na twardej podkładce to się nie zdarzy. Taki materac jest gwarantem bezpieczeństwa dziecka. Ponadto taki materac zapewnia najlepszą jakość snu dla maluszka. Jego rodzice również będą spali lepiej wiedząc, iż taki materac jest najlepszy dla ich dziecka.