Ozonowanie – jakie pdk wybrać? Ozonowanie stało się bardzo popularną i pożądaną usługą na rynku. Stąd też coraz więcej osób decyduje się otworzyć firmę oferującą usługi ozonowania pomieszczeń lub pojazdów. Zakładając działalność gospodarczą musimy jednak podać numer PKD. Jakie PKD obowiązuje w przypadku firm ozonujących? Odpowiadamy.
Czym jest PKD?
Założenie działalności gospodarczej wiąże się z wieloma formalnościami, których trzeba dopełnić. Jednym z wymogów formalnych jest wybór kodu PKD. PKD to skrót od Polskiej Klasyfikacji Działalności. Kod ten służy przede wszystkim celom statystycznym oraz informacyjnym. Jeden podmiot może bowiem prowadzić wiele typów działalności, jednak każdą z nich musi zgłosić urzędnikom. Służy temu właśnie kod PKD, który określa rodzaj działalności, jaką wykonuje dany przedsiębiorca. Wybór odpowiedniego kodu jest obowiązkowy już podczas zakładania działalności gospodarczej. Obecnie kodów do wyboru jest bardzo dużo, co często sprawia problem młodym przedsiębiorcom. Szukają oni nawet pomocy u prawników czy w biurach rachunkowych. Dlaczego? Ponieważ wybór niewłaściwego kodu PKD może zostać zakwestionowany. Czasami wybierając dany kod musimy również uzyskać licencję lub koncesję na prowadzenie działalności. Wybór kodu PKD podajemy w formularzu CEiDG-1. Nie jest jednak prawdą, że kody PKD wybierane są na stałe i nie można ich zmodyfikować. Wręcz przeciwnie – nie dosyć, że mamy możliwość ich modyfikacji, to jeszcze możemy je dodawać oraz usuwać. Wszystko zależy od tego, jakiego typu działalność akurat prowadzimy.
Jak wybrać kod PKD?
Wyboru kodu PKD musimy dokonać bardzo rozważnie. Przede wszystkim zastanówmy się, jakiego rodzaju działalność będziemy prowadzić. Jeśli chodzi o ozonowanie, to niewątpliwie jest to działalność polegająca na utrzymaniu czystości. Czym w ogóle jest ozonowanie? Otóż jest to nic innego, jak „czyszczenie” powietrza za pomocą ozonu. Dzięki ozonowaniu możemy cieszyć się czystym powietrzem. Jest ono wolne od bakterii, grzybów, pleśni i innych zarazków. Co więcej, możliwe jest ozonowanie mieszkania w Warszawie, pomieszczeń gospodarczych czy pojazdów. Otwierając firmę oferującą usługi ozonowania, możemy zdecydować się na obsługę kompleksową lub jedynie skierowaną do konkretnych podmiotów. Dodatkowo musimy określić, w jakiej formie chcemy założyć działalność. Od tego bowiem zależy, na jakim formularzu dokonamy wyboru kodu PKD. Najczęściej firmy ozonujące działają w formie jednoosobowych działalności gospodarczych. Możemy również natrafić na spółki cywilne lub jawne. Rzadziej natomiast firmę ozonującą prowadzimy w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W przypadku spółki cywilnej lub jednoosobowej działalności gospodarczej składamy formularz CEiDG-1. Jeżeli zaś chcemy otworzyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, kod PKD podajemy w formularzu NIP-8. Jaki kod PKD wybrać w przypadku ozonowanie pomieszczeń na Mokotowie lub pojazdów? Zacznijmy od tego, że ozonowanie oznacza działalność usługową. Przysługuje jej więc sekcja 81. Nie ma tutaj znaczenia, czy ozonujemy pomieszczenia czy pojazdy – liczy się fakt, iż jest to usługa, a nie na przykład sprzedaż towarów. Pełny kod PKD będzie zaś wyglądał tak – 81.29.Z. 29 oznacza działalność sprzątania. Z oznacza zaś, że ozonowanie nie zostało nigdzie indziej sklasyfikowane. Rzeczywiście, przedsiębiorcy nie mają do wyboru konkretnego punktu o nazwie „ozonowanie”. Samego ozonowania nie można również podciągnąć pod żaden inny sposób sprzątania. Ponownie, nie ma tutaj znaczenia, czy firma zajmuje się ozonowaniem mieszkań, pomieszczeń gospodarczych czy pojazdów. Nie ma też znaczenia, czy usługi są świadczone na rzecz osób fizycznych, podmiotów gospodarczych czy jednych i drugich.
Jeden kod PKD czy więcej?
Przedsiębiorcy często zastanawiają się, jaki kod PKD wybrać, jeśli poza ozonowaniem oferują dodatkowe usługi? Sprawa w tym kontekście nie jest prosta. Na ogół obowiązkiem przedsiębiorcy jest wybrać taki kod PKD, który najlepiej oddaje główną działalność firmy. Pozostałe kody PKD stanowią działalność poboczną. Oznacza to, że firma z jednej strony może oferować ozonowanie, z drugiej zaś sprzątania na przykład pomieszczeń gospodarczych. Jeżeli to sprzątania sklasyfikowane jest główną działalnością firmy, wybieramy kod odpowiedni dla niego. Kod PKD dla ozonowania jest natomiast kodem pobocznym. Tymczasem jeśli to ozonowanie jest główną czynnością, którą zajmuje się firma, kod 81.29.Z stanowi kod główny. Jeśli firma zajmuje się innymi, niesklasyfikowanymi usługami porządkowymi, wybiera kod 81.29.Z i żaden inny. Ten bowiem odzwierciedla wszystkie rodzaje usług porządkowych nieklasyfikowanych, a nie tylko ozonowanie.
Zakładając firmę musimy pamiętać o właściwym wyborze kodu PKD. Warto poświęcić temu dłuższą chwilę, gdyż błędny wybór może nas w przyszłości wiele kosztować. Nie ma co prawda przewidzianych kar za wybór błędnego PKD, jednak urzędnicy mogą stwierdzić, że dany rodzaj działalności może być inaczej opodatkowany lub wymagać dodatkowych zgód czy koncesji. Stąd też zanim złożymy odpowiedni formularz, dobrze jest swój wybór kodu PKD przemyśleć.