Rozwody w Polsce

Rozwody w Polsce

Rozwody w Polsce – obserwując dane statystyczne z ostatnich kilkunastu lat możemy zauważyć, że w Polsce znacząco wzrosła liczba rozwodów małżeńskich. Liczby bezsprzecznie wskazują na to, ze obecnie rozwodzi się średnio co trzecie małżeństwo.

Rozwód – co oznacza ten termin?

Pod pojęciem rozwodu rozumiemy taką sytuację, kiedy to następuje trwały rozpad pożycia małżeńskiego. Oznacza to, że małżonkowie spędzają ze sobą bardzo mało czasu, nie konsultują ważnych decyzji życiowych oraz nie okazują zainteresowania co do swoich spraw. Niedługo przed rozwodem bardzo często dochodzi do zaprzestania utrzymywania kontaktów ze znajomymi oraz rodziną drugiej strony. Małżeństwo będące w fazie rozkładu równie często oddziela swoje sprawy finansowe oraz zamieszkuje osobno. W sytuacji gdy dwoje ludzi stwierdza, że nic już ich ze sobą nie łączy, a dawne uczucia są już nieaktualne, pozostaje jedynie zdecydować się na rozwód.

Gdy rozwód staje się faktem strony zwykle przestają dzielić gospodarstwo domowe, jednak zwykle wspólnie i naprzemiennie zajmują się nieletnimi dziećmi. Rozwód oznacza także zmianę nazwiska a więc i konieczność wymiany dokumentów. Przy okazji rozwodu dochodzi zwykle także do podziału majątku o ile taki występuje.

Konsekwencje rozwodu

Rozwody w Polsce
Rozwody w Polsce

Choć dzisiaj pary rozstają się dużo łatwiej i chętniej to podkreślić należy, że rozwody mają swoje liczne negatywne konsekwencje. Gdy dochodzi do zakończenia małżeństwa w życiu obydwu stron następują liczne duże zmiany. Najbardziej odczuwalne to zmiana miejsca zamieszkania i brak stałego kontaktu z dziećmi w przypadku mężczyzny. Z kolei dla wielu kobiet, które przez lata zajmowały się dziećmi i były nieaktywne zawodowo rozwód bardzo często oznacza konieczność podjęcia pracy. Szczególnie dotkliwą konsekwencją rozwodów są negatywne przeżycia dzieci, które zwykle ciężko znoszą rozstanie rodziców. Sami małżonkowie również ponoszą liczne konsekwencje psychiczne. Najtrudniej jest tym osobom, które utraciły małżonka poprzez pojawienie się nowego partnera.

Przyczyny rozwodów

Rozwody w Polsce
Rozwody w Polsce

W Polsce za najczęstszą przyczynę rozwodów uznaje się niezgodność charakterów. Taki właśnie werdykt zapada w przypadku par, które nie potrafią już spokojnie rozmawiać a ich codziennością stają się kłótnie i wyzwiska. Za rozwody odpowiadają także różnego typu nałogi. Dawniej na czele uplasował się alkoholizm a obecnie w jego miejscu coraz częściej pojawia się uzależnienie od narkotyków, hazardu, komputera czy zakupów. Bardzo poważną przyczyną rozwodów jest także przemoc wobec partnera oraz dzieci. Niestety znęcanie się nad małżonkiem ciągle jest często występującym problemem. Należy pamiętać, że przemoc może mieć charakter nie tylko fizyczny ale także psychologiczny i ekonomiczny. Bardzo dużo par rozwodzi się z powodu pojawienia się potencjalnego partnera. Tego typu bieg wypadków występuje często tam, gdzie małżonkowie nie przebywają na co dzień razem. Obecnie bardzo wiele par funkcjonuje w związkach na odległość, gdzie mąż lub żona pracuje na emigracji albo w innym mieście.

Dlaczego Polacy rozwodzą się coraz częściej?

Obecnie występuje większe przyzwolenie społeczne na rozwody niż miało to miejsce jeszcze dwie dekady temu. Kobieta rozwiedziona nie jest dzisiaj postrzegana negatywnie i nikt nie wytyka jej palcami. To właśnie kobiety zdecydowanie częściej niż mężczyźni wnoszą pozwy o rozwody . Dzieje się tak dlatego, iż współczesne kobiety są bardziej niezależne i odważne. Dawniej żona bardzo często była całkiem zależna od męża. Nie miała swojego mieszkania, oszczędności, wykształcenia i zawodu. Dziś jest niewiele kobiet, które rezygnują z aktywności zawodowej przez całe życie. Panie starają się zyskać dobrą pozycję na rynku pracy i potrafią zadbać o swoje finanse. Ponadto dzisiejsze kobiety są bardziej niezależne w codziennym życiu. Prowadzą samochody, posiadają szereg umiejętności dawniej zarezerwowanych dla mężczyzn. Nawet jeśli czegoś nie potrafią zrobić samodzielnie to zawsze wiedzą komu mogą to zlecić. Opieka nad dziećmi również nie stanowi dzisiaj problemu bo panie potrafią doskonale łączyć ją z pracą i prowadzeniem domu. Współczesne kobiety są także bardziej świadome swoich potrzeb więc jeśli widzą, że małżeństwo przestaje spełniać oczekiwania to starają się je zakończyć. Dodatkowo przybywa pań, które nie boją się życia w pojedynkę. Najpierw decydują się na rozwody, a następnie przez kilka lat żyją jako singielki. Dopiero wtedy, gdy znajdą godnego zaufania partnera wchodzą w nowy związek.

Czy decyzje o rozwodach są trudne?

Czas kiedy podejmowana jest decyzja o rozwodzie jest zwykle bardzo trudny. Rozstania poprzedzają miesiące czy lata walki o naprawę związku. Można próbować samodzielnie się porozumieć albo skorzystać z terapii małżeńskiej. Jeśli jednak na naprawie relacji zależy tylko jednej stronie rozwody bywają nieuniknione. Z kolei dla par, które mają liczne wątpliwości przewidziano instytucję separacji i warto z niej korzystać dając sobie szansę na uratowanie małżeństwa. Gdy rozwód okaże się nieunikniony należy poszukać dobrego adwokata, który pomoże korzystnie go przeprowadzić.