Zastosowanie sztucznych kwiatów we wnętrzach

  Zastosowanie sztucznych kwiatów we wnętrzach. Sztuczne kwiaty kojarzyły się kiedyś z niezbyt atrakcyjnym substytutem żywej flory. Te czasy na szczęście już minęły i obecnie wszechstronność ich zastosowania jest naprawdę zadziwiająca. Używane są nie tylko do niepowtarzalnych kompozycji florystycznych na różne okazje, ale również do aranżacji wnętrzarskich od domowych po firmowe.

  Zalety sztucznych kwiatów

  Przemijanie żywych kwiatów spowodowane sezonowością, lub jak to jest w przypadku kwiatów ciętych, obumieraniem, skłania do szukania innych rozwiązań pozwalających na cieszenie się zielenią i kolorami przez cały rok. Takie finezyjne powielanie natury ma wiele zalet:

  • trwałość — nie obumierają i nie obsypują się;
  • całkowity brak wymagań — nie trzeba ich podlewać, nawozić, a jedynym zabiegiem pielęgnacyjnym jest okresowe przetarcie z kurzu;
  • brak alergenów — są idealne dla alergików, ponieważ nie uczulają;
  • brak wzrostu — raz ułożona kompozycja może stać wiele miesięcy, a nawet lat w tym samym miejscu;
  • obojętne na warunki zewnętrzne — w przeciwieństwie do kwiatów żywych, nie przeszkadza im dym papierosowy, zaduch czy brak słońca;
  • naturalny i nieprzemijający wygląd — zimą, latem, czy jesienią, o każdej porze roku wyglądają tak samo pięknie;
  • niska cena — jedna kompozycja zamiast dziesiątek żywych, przemijających.

  Z czego wykonuje się sztuczne kwiaty?

  W temacie produkcji sztucznych kwiatów obowiązuje pełna dowolność. Tylko wyobraźnia ogranicza tę kwestię, ponieważ sztuczne kwiaty można wykonać zasadniczo ze wszystkiego. Najczęściej jednak do produkcji współczesnych sztucznych kwiatów wykorzystywane są:

  • różnorodne materiały i tkaniny,
  • skóry naturalne i sztuczne,
  • papier,
  • plastik,
  • ozdobne koraliki i kryształki,
  • sznurki, wełnę, tasiemki i wstążki,
  • elastyczne tworzywa sztuczne,
  • siatki, koronki i tiule,
  • filc,
  • dary jesieni — suche liście i gałązki,
  • metal.

  Samodzielne wykonanie nowoczesnego kwiatu

  Sztuczne kompozycje są specjalnością drobnych przedsiębiorców specjalizujących się w hand made, oraz właścicieli kwiaciarni i firm florystycznych. Jednak nie tylko oni mają monopol na tę piękną twórczość. Z powodzeniem samodzielnie można wykonać kompozycje okolicznościowe, świąteczne, lub dekoracyjne, które w niczym nie będą ustępowały tym wykonanym przez fachowców. Jednym z najprostszych pomysłów jest wykorzystanie do tego celu papierowych foremek do muffinek. Naprawdę niewiele wystarczy, aby z tak prostych przedmiotów wykonać sztuczny kwiat, który będzie częścią większej kompozycji, lub samodzielnie ozdobi wnętrze mieszkania. Potrzebne będą papierowe foremki na muffinki w dowolnym kolorze, zwykłe szpilki z główką, klej, styropianowa kulka do osadzenia płatków. Wykonanie:

  1. Na spodzie foremki, pośrodku wbijamy szpilkę w tej sposób, aby główka znajdowała się po wewnętrznej stronie.
  2. Zgniatamy w dłoni foremkę tak, aby powstał kształt podobny do wąskiego kielicha, przy czym szpilka powinna wystawać na zewnątrz od strony jej wbicia.
  3. Umieszczamy odrobinę kleju przy ujściu szpilki.
  4. Wbijamy szpilkę z kielichem w styropianową kulę tak, aby w miejscu wbicia klej ustabilizował kielich.
  5. Zamieszczamy kolejne kielichy wykonane w ten sam sposób w odległości około 1 cm od siebie.
  6. Kiedy cała kula zostanie pokryta kielichami, kwiatów jest gotowy.

  Sztuczne kompozycje na różne okazje

  Kompozycje ze sztucznych kwiatów to stylowe i modne udekorowanie najróżniejszych przestrzeni. Dekoracja ślubna, pogrzebowa, świąteczna, ozdobna w domu lub firmie to dopiero początek zastosowań sztucznych kwiatów.

  Okazjonalne ścianki kwiatowe

  Gęsto ukwiecona ścianka ze sztucznych kwiatów to doskonały dodatek do imprez typu wesela, party urodzinowe, ale również bohater uroczych wnętrz. Kolorowy panel może być dużym obrazem, integralną częścią ściany lub ścianką mobilną pełną kwiatów. To również doskonałe tło do robienia okazjonalnych sesji zdjęciowych. We wnętrzach domowych doskonale sprawdzi się jako zagłówek łóżka w stylowej sypialni, lub uzupełnienie wystroju kobiecej łazienki.

  Kwiatowa lampa

  Dlaczego nie pójść dalej i nie pokusić się o oryginalny żyrandol udekorowany sztucznymi kwiatami, lub lampę? Gotowe egzemplarze tak oryginalnego wyposażenia można spotkać w uznanych sklepach wnętrzarskich. Jeśli jednak w komórce stoi nieużywana lampa, która dawno nam się znudziła, z powodzeniem możemy, wedle własnego uznania, ozdobić ją sztucznymi kwiatami i dać jej drugie życie. Lampa kula ozdobiona sztucznymi liśćmi bukszpanu świetnie sprawdzi się w przydomowej przestrzeni ogrodowej lub na tarasie.

  Postaw na całoroczną zieleń w firmie

  W biurze, instytucji użyteczności publicznej, szkole, czy recepcji hotelu niezbędna do owocnej pracy jest duża dawka zieleni. Zieleń uspokaja, wycisza, stwarza sprzyjającą atmosferę do pracy. W takich miejscach opieka nad żywymi kwiatami jest co najmniej uciążliwa. Świetnym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w donice, w których umieścimy sztuczne kwiaty zielone, lub jeśli lubimy żywe kolory, również kwitnące. Storczyki, skrzydłokwiaty, bonsai, bluszcze, czy palmy będą nie do odróżnienia od żywych roślin, ciesząc oko przez cały rok i przynosząc ukojenie w sytuacjach stresowych.