Przesiewacz ziemi – czym jest i jaki może mieć napęd?

    Przesiewacz ziemi- czym jest i jaki może mieć napęd

    Przesiewacz ziemi – czym jest i jaki może mieć napęd? Przesiewacze ziemi są niezwykle istotne w przemyśle, jak i przetwórstwie rolniczym. Często metody rozdzielania frakcji są bardzo skomplikowane przez co, człowiek nie może się nimi zając samodzielnie. W wielu przypadkach do przesiewania niezbędne są specjalne maszyny. Separacja mechaniczna jest świetnym rozwiązaniem technologicznym, które usprawnia całą pracę. Producenci oferują wiele nowoczesnych przesiewaczy wibracyjnych do ziemi.

    Czym są przesiewacze do ziemi?

    Są to specjalne urządzenia, dzięki którym można przeprowadzić proces oddzielania materiałów sypkich, takich jak na przykład ziemia. Jest ona przesiewana i oczyszczana z różnego typu zanieczyszczeń, takich jak kamienie, gruz czy gałęzie. Sprzęt ten charakteryzuje się bardzo wydajnym i dokładnym działaniem. Co ważne, takimi urządzeniami można też przesiać ziemię o znacznej wilgotności.

    Rozwój rynku przesiewaczy

    Przesiewacze okazują się niezbędne w wielu gałęziach przemysłu. Producenci oferują coraz to bardziej innowacyjne rozwiązania techniczne. Celem takiego sprzętu jest rozdzielenie materiału wsadowego na jak najmniejsze frakcje. Procesjonalne sprzęty są w stanie rozdzielać produkt na coraz mniejsze elementy, które mają nawet mikroskopijne rozmiary. Nowej generacji urządzenia w swoim procesie przepuszczają materiał wsadowy przez sito. Przez to dzieli się on na produkt górny i dolny. Dolny kruszec przechodzi przez coraz mniejsze oczka, aż się zatrzyma. W ten sposób z ziemi usuwane są pyły i drobne zanieczyszczenia. Przesiewacze swoje działanie zawdzięczają zjawisku wibracji, dzięki któremu materiał bez trudu trafia do danych otworów. Przesiewacze dostępne na rynku mogą posiadać wiele sit, ale także jedno sito.

    Przesiewacz ziemi – etapy pracy

    Działanie przesiewacza do ziemi dzieli się na 3 etapy.1. Pierwszy etap polega na sortowaniu pierwotnym. W nim usuwa się między innymi większe bryły zanieczyszczeń jak kawałki gliny czy gruzy. Skuteczność pierwszego etapu zależy w dużej mierze od wibracji, a więc najefektywniejszym działaniem cieszą się urządzenia wibracyjne.2. Drugi etap to sortowanie wtórne operacyjne, w którym materiał dzieli się na frakcje. Oczyszczona frakcja musi spełniać wszystkie określone normy techniczne i obowiązujące wytyczne.3. Ostatni etap to sortowanie końcowe, w którym materiał poddawany jest finalnemu procesowi separacji. Ten etap musi być niezwykle dokładny, aby cały proces zakończył się sukcesem.

    Zapoznaj się z :

     

    Urządzenia przesiewające – zastosowanie

    Oczywiście nie tylko ziemię można przesiewać skuteczne w takim urządzeniu. Producenci takich sprzętów mają w swoim asortymencie różne maszyny. Niektóre z nich sprawdzają się do kruszyw, a inne do materiałów przemysłowych. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza przesiewacze wibracyjne. Są one sprzedawane często wraz z przenośnikami taśmowymi, które przenoszą uzyskany materiał z jednego punktu do drugiego. Przesiewaniu najczęściej poddawana jest ziemia, piasek oraz żwir. W kopalniach natomiast rozdziela się węgiel. Z tego rodzaju sprzętu korzystają z rolnicy, którzy często muszą przesiewać ziemię, kompost, jak i wszelakiego typu odpady.

    Przesiewacze ziemi – napęd

    Wśród przesiewaczy do ziemi możemy wybierać wśród propozycji stacjonarnych, jak i tych mobilnych. Wiele zależy od obszaru przesiewania i naszych indywidualnych wymagań, ale także tego, gdzie ma znaleźć się maszyna. Stacjonarne modele odznaczają się dużym gabarytem i są zazwyczaj bardziej zaawansowane. Do ich przenoszenia niezbędny jest dźwig, co się wiąże z dodatkowymi kosztami. Te mobilne są oczywiście łatwiejsze i wygodniejsze w użytkowaniu. Poruszają się na kołach czy gąsienicach w zależności od danego modelu. Są dobrym wyborem do pracy na dużych obszarach. Na rynku dostępne są przesiewacze do ziemi z silnikiem elektrycznym czy spalinowym. W tym wypadku wiele zależy od tego, czy w danym miejscu jest dostęp do sieci energetycznej. W przemyśle najlepiej sprawdzą się duże sprzęty stacjonarne. Jeśli chodzi o wykorzystanie przesiewaczy do ziemi w rolnictwie, lepiej sprawdzi się tutaj model mobilny, napędzany przez silnik diesla. Istotnym parametrem takiego urządzenia jest jego wydajność, musi być ona wysoka, zwłaszcza jeśli urządzenie to jest wykorzystywane ciągle, na potrzeby którejś z gałęzi przemysłu.

    Ile kosztują dostępne na rynku przesiewacze?

    Ceny znajdujących się na rynku urządzeń są bardzo różne. Na ich koszt wpływa przede wszystkim to, czy dany model jest wersją stacjonarną, czy może mobilną. Oczywiście, można kupić urządzenie używane, aczkolwiek zazwyczaj nie ma się na niego gwarancje. Wysokiej jakości sprzęt używany, stacjonarny może kosztować ok. 40 tys. złotych. Jeśli chodzi o sprzęty mobilne, może być to cena już 200 tys. złotych. Jeśli chodzi o nowe urządzenia, ceny mogą wzrosnąć nawet kilkukrotnie. Dokładny koszt zależy od specyfikacji danego modelu, jego rodzaju napędu, oraz tego, czy jest to sprzęt mobilny, czy stacjonarny. Urządzenia przesiewające drobne kruszywa, takie jak ziemia są oczywiście mniej kosztowne od separatorów węgla. Cena zależy również od ilości sit, te wielositowe będą oczywiście droższe.