OC – podstawowe ubezpieczenie komunikacyjne

    OC - podstawowe ubezpieczenie komunikacyjne

    OC – podstawowe ubezpieczenie komunikacyjne – właściciele samochodu wiedzą, że jego posiadanie to nie tylko przyjemność i ułatwienie codziennego życia, ale także koszty związane z paliwem, naprawami, przeglądami technicznymi i ubezpieczeniem. Nikt nie zaryzykuje jazdy zepsutym samochodem, ponieważ rośnie ryzyko wypadku.  W wielu gospodarstwach domowych każdy dorosły członek rodziny ma swoje auto. Bez względu na to ile lat ma kierowca, gdzie pracuje, jakie ma doświadczenie w kierowaniu pojazdem, musi wykupić i posiadać ubezpieczenie OC. 

    Jak działa ubezpieczenie OC?

    Bez ubezpieczenia OC nie wolno opuścić parkingu lub garażu. Jest obowiązkowe. Na drodze nietrudno o wypadek – wystarczy chwila nieuwagi, nagłe pogorszenie warunków atmosferycznych, czy błąd innego uczestnika ruchu drogowego i mamy kolizję drogową.  Ubezpieczenie OC zwiększa bezpieczeństwo na drodze i ratuje finanse obu uczestników wypadku – sprawcy i poszkodowanego. Zakres działania ubezpieczenia to likwidacja szkód dla osób poszkodowanych w  wypadku, który spowodował ubezpieczony. Gdyby nie było obowiązku ubezpieczenia samochodu, to koszty powypadkowe spadłyby na sprawcę i byłyby pokrywane z jego majątku osobistego. Koszty naprawy zniszczonego auta i leczenia poszkodowanych są ogromne. Dzięki ubezpieczeniu OC właściciel pojazdu płaci jedynie składkę ubezpieczeniową i nie martwi się likwidacją szkody. Skutkiem kolizji drogowej dla ubezpieczonego jest wyższa składka ubezpieczeniowa i utrata zniżek. Zakres ubezpieczenia obejmuje: mienie, zdrowie i życie poszkodowanych.

    Ubezpieczenie – opłacalna inwestycja

    OC - podstawowe ubezpieczenie komunikacyjne
    OC – podstawowe ubezpieczenie komunikacyjne

    Dla każdego kierowcy ubezpieczenie OC to spory wydatek. Jego wysokość zależy od kilku czynników: okresu bezwypadkowej jazdy, pojemności silnika samochodu, wieku kierowcy, doświadczenia. Wypadki na drodze zdarzają się nawet osobom z wieloletnim doświadczeniem za kierownicą. Skutkami wypadków mogą być: zniszczenie pojazdu, urazy poszkodowanych, kierowcy i jego pasażerów, śmierć któregoś  z uczestników zdarzenia drogowego. Polisa jest sporym wydatkiem, ale w razie kolizji drogowej ratuje budżet sprawcy. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują kierowcom różnorodne zniżki za bezwypadkową jazdę. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma swój system zniżek. Najczęściej przysługuje 10% zniżki za każdy rok bezszkodowej jazdy. W niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych 60% zniżki, kierowca może sobie wypracować już po 6 latach ubezpieczenia samochodu. Maksymalna zniżka to 60-80% w zależności od ubezpieczyciela. Kierowca może zmienić ubezpieczyciela, ale musi liczyć się z tym, że bonus zostanie naliczone według zasad panujących u nowego ubezpieczyciela, który bierze pod uwagę takie same czynniki, jak poprzedni ubezpieczyciel: wiek, bezszkodową jazdę, itp. Przeniesienie ubezpieczenia OC do innego towarzystwa ubezpieczeniowego nie musi oznaczać lepszej ceny. Osoby młode, które od niedawna mają prawo jazdy lub kierowcy, którzy z powodu wypadku straci zniżki, nie mogą liczyć na korzystną ofertę cenową. Towarzystwa ubezpieczeniowe z zasady podnoszą ceny dla młodych kierowców, ponieważ są oni bardziej skłonni do ryzykownych manewrów na drodze, przeceniania swoich możliwości i stwarzania ryzyka wypadku. Zakres ubezpieczenia OC jest ustawowy i niezmienny.

    Polecamy:

    Utrata zniżki

    Konsekwencją zdarzenia drogowego są nie tylko urazy i zniszczenie pojazdu, ale także utrata zniżki. Każdy kierowca lubi zniżki na ubezpieczenia OC. Przy wysokich cenach polis, każdy opust jest mile widziany. Za polisę można zapłacić w ratach – klient płaci mniejszą kwotę, ale dwa razy, a ubezpieczyciel i tak musi kontynuować ubezpieczenie OC.  Dla kierowców bolesna jest utrata zniżki. Za kolizję można straci od 5 do 20% zniżki w zależności od decyzji ubezpieczyciela. Utrata zniżki jest niemal pewna, kiedy szkodę spowodował ktoś inny niż właściciel pojazdu, np.: ojciec pożyczył samochód synowi i to syn spowodował wypadek. Dla ubezpieczyciela nie ma znaczenia, kto kierował samochodem w chwili powstania szkody. Istotne jest, kto figuruje w dowodzie rejestracyjnym jako właściciel pojazdu i to ten ktoś traci część zniżek. Jeżeli osoba posiada kilka aut, to w momencie powstania szkody, traci zniżki na wszystkie pojazdy.

    Czynniki wpływające na cenę OC

    Wielu kierowców zastanawia się, dlatego ubezpieczenie OC jest takie drogie. Na cenę polisy OC wpływają podatki i składki wszystkich kierowców. Ubezpieczenie OC płacą wszyscy, choć tylko nieliczni są sprawcami wypadków. Komisja Nadzoru Finansowego wprowadziła przepisy, które  zalecają wyższy poziom likwidacji szkód, co podnosi cenę ubezpieczenia. Ważną rolę odgrywają w kształtowaniu ceny ubezpieczenia, orzecznictwa sądów w sporze z ubezpieczonymi na korzyść poszkodowanych i fakt, że jeździmy coraz lepszymi samochodami, co powoduje, że rosną koszty likwidacji szkód komunikacyjnych.

    Kierowcy nie mogą liczyć na obniżenie cen ubezpieczenia OC. Jego obowiązkowość sprawia, że właściciel pojazdu i tak musi je wykupić, więc towarzystwa ubezpieczeniowe nie planują obniżki cen.  Pozostaje jedynie korzystanie z porównywarek cen i wybór najkorzystniejszej cenowo oferty.

    Full Polisa Łukasz Wnuk
    Promienna 33B
    05-200 Marki
    609 103 308
    www.fullpolisa.pl/