Pranie wykładzin i dywanów

  Pranie wykładzin i dywanów. Dywany oraz wykładziny to nieodłączny element większości wnętrz. Nadaje przytulności, a także wpływa na styl całej aranżacji w pomieszczeniu. O dywany i wykładziny należy dbać w odpowiedni sposób, dzięki czemu będą mogły posłużyć przez dłuższy czas i stanowić element zarówno praktyczny, jak i dekoracyjny.

  Odkurzanie

  Odkurzanie dywanów i wykładzin nie stanowi żadnego problemu, jednak należy to wykonywać na bieżąco i z określoną regularnością. Istnieje wiele rodzajów włosia, z którego wykonywane są dywany, natomiast żadne z nich nie wygląda dobrze zabrudzone lub zakurzone. Kurz i zabrudzenia, które zbierają się na dywanie przez dłuższy czas, mogą opadać w jego głębsze warstwy i stać się znacznie trudniej dostępne podczas czyszczenia. Wiele odkurzaczy wyposażonych jest w odpowiednie szczotki ułatwiające odkurzanie wykładzin, dzięki czemu czynność ta nie jest szczególnie wymagająca i czasochłonna. Warto również, raz na jakiś czas, swój dywan wytrzepać. Pod wpływem grawitacji oraz mocniejszych uderzeń, kurz i resztki zabrudzeń pozostałe w głębszych warstwach włosia, mają szansę zostać usunięte. 

  Domowe sposoby na plamy

   Ze względu na spore ryzyko zabrudzeń powstających w wyniku rozlania różnych cieczy, domowe sposoby na pranie wykładzin i dywanów, warto znać. Podstawowa zasadą w przypadku takiego incydentu jest osuszenie miejsca powstania plamy. Należy pamiętać o tym, że wcieranie ręcznikiem jedynie spowoduje dostanie się cieczy głębiej i ostatecznie jeszcze większe trudności z jej usunięciem. Najświeższe plamy na dywanach i wykładzinach, powinno się delikatnie osuszyć ręcznikiem papierowym lub delikatną ściereczką. W zależności od rodzaju cieczy rozlanej na dywan, można zastosować pewne naturalne mieszanki, takie jak na przykład soda oczyszczona lub ocet. Zarówno soda oczyszczona i ocet mają szerokie zastosowania, dlatego najprawdopodobniej znajdują się w większości domów. Przed przystąpieniem do usuwania plamy sodą lub wodą z octem, należy dywan lub wykładzinę odkurzyć. Do sody warto dodać kilka kropli wody, dla uzyskania dobrej i gładkiej konsystencji. Przygotowaną mieszankę należy nałożyć na zabrudzone miejsce i pozostawić na kilka minut. Pastę z sody i wody powinno się nakładać od zewnętrznej strony do wewnętrznej, a następnie dokładnie zmyć wodą. Jeśli zdecydujemy się na pranie wykładzin i dywanów https://montazwykladzin24.pl/czyszczenie-i-konserwacja-wykladzin/ za pomocą octu, trzeba pamiętać o zmieszaniu go z wodą w proporcji pół szklanki octu na cały kubek wody.  Mieszankę wody i octu, w przeciwieństwie do sody, należy wetrzeć w wybrane miejsce za pomocą przygotowanej wcześniej, odpowiedniej ściereczki lub miękkiej gąbeczki. Jednak stosowanie sody oczyszczonej lub octy nie pomoże na każdy rodzaj plam. Do oczyszczenia powierzchni dywanu lub wykładziny z tłustych plam, znacznie lepiej nadaje się mąka ziemniaczana. Sposób czyszczenia dywanu za pomocą mąki ziemniaczanej jest czasochłonny i należy przestrzegać określonych zasad. Mąkę należy posypać na plamę i pozostawić na przynajmniej kilka godzin. Mąka spowoduje rozpuszczenie się tłustej substancji, dzięki czemu powierzchnia pozostanie czysta. Mąkę ziemniaczaną wystarczy po kilku godzinach dokładnie odkurzyć bez konieczności płukania dywanu wodą. Jeśli natomiast plama powstanie w wyniku rozlania wina, przede wszystkim należy ją osuszyć czystą ściereczką lub ręcznikiem papierowym. Następnie na osuszoną plamę należy posypać trochę sody oczyszczonej i pozostawić przynajmniej na kilka godzin. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że żaden naturalny i bardzo delikatny sposób na pranie wykładzin i dywanów nie sprawdzi się do oczyszczenia całej powierzchni i przestarzałych i często utrwalonych już plam.

  Profesjonalne pranie dywanów i wykładzin

  Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych środków piorących lub czyszczących powierzchnie dywanów. Jednak wymagają one ostrożności, ponieważ nieprawidłowo użyte mogą spowodować nieodwracalne zniszczenia. Struktura włosia, która ulega zniszczeniu lub utrata koloru, to procesy nieodwracalne, których skutki pozostaną na widoku. Znacznie korzystniejsze będzie zakupienie odpowiedniego odkurzacza piorącego z właściwą szczotką. W zależności od typu powierzchni na jakiej sprzęt ma być stosowany, szczotki mogą się nieco różnić i mieć odmienne funkcje oraz zastosowania. Regularne pranie wykładzin i dywanów zapewnia estetyczny wygląd i zachowanie jakości na jak najdłużej. Coraz powszechniejsze stają się roboty czyszczące, które same odkurzają wszelkie powierzchnie w mieszkaniu, takie jak podłogi, wykładziny i dywany. Tego typu urządzenia sprzątają same i pozwalają na zagospodarowanie swojego czasu w przyjemniejszy sposób. Kolejnym sprawdzonym sposobem jest zamówienie profesjonalnej usługi jaką jest pranie wykładzin i dywanów. Specjalista, przy pomocy odpowiednich preparatów lub  sprzętu zadba o czystość, a także podpowie, w jaki sposób dbać o dywany każdego dnia. Dzięki temu zyskamy pewność zachowania pięknego wyglądu włosia, a także zachowania wysokiej jakości każdego splotu na wykładzinie oraz każdym dywanie.