Jakie płytki ceramiczne wybrać do kuchni?

  Jakie płytki ceramiczne wybrać do kuchni?

  Jakie płytki ceramiczne wybrać do kuchni? Płytka ceramiczna jest pierwszą opcją, która przychodzi na myśl, gdy dyskutuje się, jak ozdobić ściany i podłogi w kuchni. Produkt dobrze znosi ścieranie, nie boi się wody i wysokich temperatur, jest łatwy w pielęgnacji, w tym chemią gospodarczą, a wybór projektu jest szeroki.

  Główne kryteria wyboru płytek ceramicznych do kuchni

  Jakie płytki ceramiczne wybrać do kuchni?
  Jakie płytki ceramiczne wybrać do kuchni?

  Podstawowe zalecenia dotyczące ceramiki kuchennej są proste i jasne: płytka musi być równa na panelu przednim, jak i na boku, nie powinny różnić się rozmiarem i kolorem, pęknięcia i zarysowania są niedozwolone. Ale takie porady są wspólne dla każdego kafelka i nie zależą od miejsca jego rozmieszczenia. W przypadku dekoracji w kuchni wybór płytek ceramicznych powinien opierać się na szeregu najważniejszych parametrów: celu, rodzaju powierzchni, kształcie, tonie itp.

  Płytka ceramiczna do kuchni – ściany i podłoga

  Zazwyczaj płytki ceramiczne  w kuchni są używane w dwóch przypadkach:

  • Na podłogę. Płytki podłogowe muszą spełniać dwa zadania: nie bać się silnych uderzeń (na przykład spadającej patelni lub noża) i częstego użytkowania w konkretnym miejscu na przykład przy kuchence lub zlewie. Podobnie jak przy wyborze laminatu, wymyślono również współczynniki dla płytek, aby pomóc określić ich wytrzymałość i odporność na zużycie. Trzeba zwróć również uwagę na współczynnik tarcia płytki: jest mało prawdopodobne, że będzie ktoś zadowolony ze śliskiej powłoki pod stopami.
  • Na ściany. Ochrona ścian w obszarze powierzchni roboczej w kuchni powinna być wysokiej, jakości i kompletna, ale nie nadmierna, niemniej jednak obciążeń na nią nie można porównać z podłogą. Ważniejsze jest tutaj, jak płytka jest odporna na ciepło, tłuszcz i brud podczas gotowania. Dlatego lepiej zamówić ceramikę z emalią (zanieczyszczenie przylega do niej mniej). W przypadku ścian lepsza jest płytka, która jest w stanie wytrzymać chemię gospodarczą i wysoką temperaturę z kuchenki.

  Płytki ceramiczne do kuchni według rodzaju powierzchni

  Określając, które płytki ceramiczne kupić na ściany do kuchni, należy wziąć pod uwagę, czy jest teksturowana, czy nie. Istnieje kilka opcji:

  • Błyszcząca płytka. Idealnie gładka płytka jest zawsze popularna, ponieważ jest zarówno piękna, jak i praktyczna: zanieczyszczenia można z niej łatwo usunąć. To prawda, że są na niej najbardziej zauważalne, dlatego konieczne będzie częstsze czyszczenie. Trzeba pamiętać, że błyszczące płytki wizualnie zmniejszają wielkość pomieszczenia, w przypadku małej kuchni nie jest to najlepsze rozwiązanie
  • Płytki matowe. Aksamitne wykończenie stało się modne, jego zalety obejmują niezwykły wygląd, który nadaje kuchni przytulności, a także zdolność matowej powierzchni do maskowania zanieczyszczeń i kropli wody: są mniej zauważalne niż na połysku. Z drugiej strony płytka jest gorsza do czyszczenia ze względu na większą porowatość.
  • Tłoczona płytka. Istnieje wiele opcji nakładania reliefu na płytki od imitacji tynku i muru po fakturę skóry i drewna. Dzięki temu wykończeniu można nadać kuchni bardzo efektowny wystrój. Należy jednak pamiętać, że ze względu na złożoność produkcji materiał ten jest droższy niż inne, a jego czyszczenie jest najbardziej czasochłonne.

  Kształt płytek ceramicznych

  Klasyki tego gatunku są kwadratowe i prostokątne. Są odpowiednie w każdej kuchni, zarówno na podłodze https://ceramixplytki.pl/6-plytki-podlogowe , jak i na ścianie. Jeśli chce się bardziej oryginalny wzór dekoracyjny, warto wybrać sześciokątną lub ośmiokątną płytkę o zaokrąglonych krawędziach, złożonym kształcie lub w formie mozaiki. Chociaż ta druga opcja nie jest najlepsza pod względem praktycznym. Trudno jest ułożyć wzór mozaiki, (dlatego cena jest wysoka).

  Sposób układania płytek. Istnieje wiele opcji układania płytek ceramicznych https://ceramixplytki.pl, a każda z nich pozwala osiągnąć własny efekt. Połączenie do złącza wygląda stylowo, ale wymaga dokładnych obliczeń i jest dobre w dużym formacie płytek. Naprzemienna stylizacja nadaje się do symulacji ściany z cegieł i płytek z wzorem drewna. Ukośne linie płytek są niezwykłe i pomagają powiększyć przestrzeń. Choinka przypominająca parkiet, idealna do tradycyjnego stylu, ale kosztowna w montażu.

  Podstawowe wskazówki dotyczące wyboru płytek do kuchni według koloru:

  • Biała płytka jest uniwersalna i nadaje się do każdego stylu i wielkości kuchni
  • Czarna płytka doda surowości i szyku, szczególnie w złocie i srebrze
  • Jasne kolory dają żywotność, ale potrzebują przestrzeni
  • Spokojne pastelowe kolory są optymalne dla kuchni w stylu klasycznym
  • Płytka w postaci panelu powinna być układana tylko na dużej przestrzeni
  • Drewno lub kamień ceramiczny jest odpowiedni dla Prowansji lub loftu
  • Szare płytki mogą wydawać się nudne, ale podkreślą drogi sprzęt AGD

  Nie trzeba poddawać się nadmiernemu wystrojowi, może to zepsuć nawet dobry pomysł. Jeśli nie można się zdecydować, które płytki są najlepsze do kuchni, trzeba dokładnie przemyśleć projekt i dokonać obliczeń płytek, pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, gdy wszystko będzie gotowe https://www.erim.pl/rodzaje-i-zastosowanie-plytek-ceramicznych/. Ceramiczna dekoracja ściany i podłogi powinna być harmonijna z zestawem kuchennym, tapetą, zasłonami i meblami. Nawet, jeśli ktoś dąży do uzyskania kontrastu, nie powinno to rozpraszać uwagi, w kuchni potrzebny jest umiar.

  Ceramix płytki ceramiczne
  Andrzeja Struga 3
  70-784 Szczecin
  730 730 143
  ceramixplytki.pl