System zarządzania parkingiem

  System zarządzania parkingiem

  System zarządzania parkingiem – wzrost liczby samochodów generuje potrzebę tworzenia większej liczby parkingów. W dziedzinie parkowania zaobserwować można zmiany idące w kierunku bezzałogowych, w pełni automatycznych parkingów, nadzorowanych przez inteligentne systemy parkingowe. Spełniają one oczekiwania kierowców, którzy wymagają dobrej jakości nawierzchni, właściwej przepustowości i krótkiego czasu obsługi.  Inaczej mówiąc – kierowcę niespecjalnie interesuje, czy na parkingu jest pracownik, czy automat. Ważne jest, aby miejsca postojowe były dobrej jakości i właściwej wielkości. 

  Korzyści z systemu parkingowego

  System zarządzania parkingiem
  System zarządzania parkingiem

  Prawidłowo zainstalowany system parkingowy poprawia wydajność parkingu. Potwierdzają to doświadczenia z krajów Europy Zachodniej, w których  z powodzeniem kierowcy korzystają z bezobsługowych parkingów. Korzyścią dla operatorów jest eliminacja kosztów ludzkich związanych z zatrudnieniem pracowników przez całą dobę. Dzięki temu parkowanie może być tańsze. Właściciele samochodów zyskują czas, ponieważ nie oczekują na obsługę pracownika parkingu. Systemy parkingowe wyposażone są  w profesjonalne, automatyczne zabezpieczenia, które wraz z monitoringiem gwarantują najwyższy poziom bezpieczeństwa.  Warto zaznaczyć, że kamery automatycznie skanują stan wjeżdżającego samochodu, więc właściciel pojazdu nie może oskarżyć operatora parkingu o uszkodzenia, które miały miejsce poza parkingiem. Monitoring systemu parkingowego rejestruje wszystkie interwencje grup ochroniarskich i policji, rejestruje wszystkie osoby przebywające na parkingu: kierowców i pasażerów. Koszt systemu jest stały.

  Większe i bezpieczniejsze parkingi

  Powierzchnia parkingowa jest coraz większa. Trudno wyobrazić sobie, aby kilku pracowników ochrony robiło obchody co godzinę po całym parkingu. Taki system jest niewygodny dla kierowców i operatorów. O wiele lepszym rozwiązaniem na dużych parkingach, np.: przy hipermarketach, centrach logistycznych, szpitalach, czy urzędów państwowych jest system parkingowy  z monitoringiem, który zapewnia pełną kontrolę i wygodne korzystanie z parkingu. Powyższy system doskonale sprawdzi się w parkingach wielopoziomowych, gdzie jest to jedyny sposób kontroli działania parkingu. Systemy parkingowe sprawdzają się także na osiedlach strzeżonych.

  Zastosowanie  systemu parkingowego w dzielnicy mieszkaniowej

  Systemy parkingowe są coraz powszechniejsze przy dużych budynkach użyteczności publicznej. Inteligentny system parkingowy w dzielnicach mieszkalnych instalowany jest od niedawna i mieszkańcy mają wciąż spore wątpliwości nad koniecznością stosowania tego systemu. Przyjmuje się, że przy mniejszej  ilość miejsc postojowych nie ma konieczności montowania systemu parkingowego. Przy większych parkingach, system jest niezawodny i znacznie ułatwia życiem kierowcom.

  Jak działa system parkingowy?

  System parkingowy ma wiele zalet. Cechuje się funkcjonalnością, możliwością wprowadzania ustawień dotyczących stałych użytkowników, wielkości opłat, użytkownikach tymczasowych. Dzięki temu na parkingach jest spokojnie i nie dochodzi do spięć między kierowcami. Systemy parkingowe mają opcję fotografowania automatycznego. Fotografie są wyraźne. Widać na nich typ pojazdu, numery rejestracyjne, co skutecznie zapobiega kradzieży pojazdu.  System parkingowy obsługuje wszelkie karty bankomatowe oraz ma wbudowane następujące elementy: komunikaty głosowe, diody LED, wyświetlacz cyfrowy, automatyczne statystyki parkowania. Kolejną bardzo ważną zaletą systemu kontrola nad pobieraniem opłat i funkcje uniemożliwiające fałszowanie zapisów dotyczących czasu parkowania i należności.  System parkingowy jest niezawodny i trwały – odpowiedni do parkingów zewnętrznych i wewnętrznych, np.: podziemnych. System rozpoznawania tablic – widoczne numery rejestracyjne w kamerze jest bardzo przydatny w przypadku poszukiwania samochodów skradzionych lub kierowców biorących udział w przestępstwie. Niektórzy producenci systemów parkingowych dodają możliwość telefonicznego zarezerwowania miejsca na parkingu.

  Opinie użytkowników

  Osoby, które zarządzają systemami parkowania lub korzystały z takiego parkingu, chwalą sobie omawiany system. Uważają, że jest to innowacja na miarę XXI, która czyni tak codzienną czynność, jak parkowanie, przyjemniejszą, praktycznie bezstresową.  Zdaniem zarządców jest to system wydajny i bardzo dokładny, jeżeli chodzi o zapis z kamer. Dzięki systemowi parkingowemu ruch na parkingach przebiega dynamiczne, bez żadnych zastojów. Użytkownicy cenią również możliwość wyboru sposobów płacenia: gotówką, czy kartą. Widzę zdecydowaną różnicę pomiędzy parkingiem tradycyjnym, a miejscami postojowymi zarządzanymi przez system parkingowy. 

  Systemy parkingowe są wygodne dla obu stron: kierowcy i operatora. Jeżeli właściciel parkingu nadzoruje kilka takich miejsc, to system parkingowy umożliwia ich zintegrowanie. Płatność za parking może być wykonana online. Kierowca nie musi mieć przy sobie gotówki, aby zapłacić za parkowanie. Inteligentne rozwiązania parkingowe są popularne w Chinach i krajach Europy Zachodniej.