Szklarz

    Szklarz – co warto o nim wiedzieć? Zawody rzemieślnicze na dzień dzisiejszy nadal cieszą się dużą popularnością. Ich rola w naszym codziennym życiu jest niebagatelna. Przykładem jest chociażby zawód szklarza, który wykonuje atrakcyjne i praktyczne elementy, które wykorzystujemy w naszych domach i mieszkaniach.

    Kim jest szklarz i czym się zajmuje? Co powinniśmy zrobić, aby zostać szklarzem? Jakimi cechami powinien charakteryzować się dobry szklarz? Jakie obowiązki posiada szklarz? Czy usługi szklarza są uznawane za różnorodne? Na te i na wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym wpisie, do którego lektury gorąco zachęcamy naszych czytelników. 

    Kim jest szklarz i czym się zajmuje?

    Jak można wywnioskować po samej nazwie, szklarz to osoba, która profesjonalnie zajmuje się usługami związanymi właśnie ze szkłem. Posiada on bardzo szeroki zakres obowiązków, które opierają się na obróbce wcześniej wspomnianego tworzywa. Przykładowo wykonuje daszki szklane, balustrady szklane, jak również szkło lacobel. Co więcej, często montuje zróżnicowane elementy szklane, jednocześnie wytwarza tworzywa z tego materiału. Wbrew pozorom nie zajmuje się tylko i wyłącznie wstawianiem szyb- to właśnie z tym najczęściej kojarzy nam się ten zawód.

    Co powinniśmy zrobić, aby zostać szklarzem? 

    Szklarz to zawód, który można uznać za jak najbardziej perspektywiczny. W jaki sposób powinniśmy jednak postępować, jeśli chcielibyśmy wykonywać taką pracę w przyszłości? Otóż kluczowe jest ukończenie zasadniczej szkoły zawodowej- to właśnie ona otwiera nam drogę do tego zawodu, jednocześnie sprawia, że wiedza teoretyczna może zostać wykorzystana w praktyce. Pamiętajmy jednak, że nie jest to warunek konieczny. Co to oznacza z praktycznego punktu widzenia? Otóż aby zostać szklarzem, nie ma konieczności posiadania żadnych dokumentów, które by do tego uprawniały. Dość powszechnym zjawiskiem jest to, że początkujący rzemieślnik decyduje się na praktyki i szkolenia pod okien bardziej doświadczonego pracownika, który doskonale zna się na wykonywanej pracy i jest w stanie przekazać niezbędne wartości. Podobnie, jak wygląda to w przypadku innych zawodów, istotna jest regularna praktyka, jak również sukcesywne zdobywanie doświadczenia. Tylko w taki sposób możemy sprawić, że wykonywanie zawodu szklarza będzie możliwe. 

    Jakimi cechami powinien charakteryzować się dobry szklarz?

    Szklarz to dość odpowiedzialny zawód, dlatego też taka osoba powinna wykazywać szereg cech, które mogą ułatwić wykonywanie poszczególnych czynności. Z pewnością nie jest to praca przeznaczona dla każdej osoby. W tego typu zawodach kluczowe jest posiadanie pewnej smykałki w tym kierunku. Niezwykle istotne są zdolności manualne, ale również pewne cechy charakteru, jak chociażby perfekcjonizm, precyzja, cierpliwość. Szklarz nie wykonuje prac tylko i wyłącznie własnymi dłońmi. Specjaliści w zdecydowanej większości przypadków posiłkują się zróżnicowanymi narzędziami- nie tylko tymi ręcznymi, ale również mechanicznymi, co znacznie ułatwia wykonywanie obowiązków. Są one niemalże niezbędne podczas pracy. 

    Jakie obowiązki posiada szklarz?

    Szklarz wykonuje szereg zróżnicowanych usług. Absolutnym standardem jest wymiana i montaż szyb. Specjaliści nie skupiają się jedynie na tych klasycznych, które znajdują się w naszych mieszkaniach i domach jednorodzinnych bądź szeregowych. Doskonale znają się również na szybach antywłamaniowych, hartowanych i zbrojeniowych. Dla dobrego fachowca daszki szklane, balustrady szklane czy szkło lacobel nie powinny stanowić najmniejszego problemu.

    Szklarz
    Szklarz

    Warto mieć również świadomość tego, że wyróżnić możemy szklarzy, którzy skupiają się na pracy w szklarskim przemyśle. Wówczas są odpowiedzialni za wytwarzanie zróżnicowanych akcesoriów, przedmiotów i półproduktów. Ich głównym obowiązkiem jest obróbka szkła, naprawa i konserwacja. Szklarz często otrzymuje takie zadania, jak chociażby wykonanie szyby samochodowej na miarę, wyprodukowanie paneli ściennych i podłogowych wykonanych ze szkła, zaprojektowanie i stworzenie kabiny prysznicowej (często na wymiar), przygotowanie lustra o określonym przez klienta rozmiarze i kształcie.

    Nadal nie są to wszystkie zadania, jakimi może zajmować się dobry szklarz. Dość powszechnym zjawiskiem jest również wykonywanie przedmiotów na wymiar. Wymaga to jednak ogromnego doświadczenia, ponadprzeciętnej precyzji i wprawy. Niekiedy ważne są nawet milimetry. Zwróćmy uwagę również na to, z jak kruchym materiałem szklarz pracuje. Niewielki błąd może doprowadzić do dużej straty finansowej dla zakładu.

    Czy usługi szklarza są uznawane za różnorodne?

    Zakres obowiązków szklarza jest bardzo szeroki. Efekty jego pracy zauważalne są również w naszych codziennych przestrzeniach – zarówno w łazience, jak i przedpokoju może znajdować się przykładowo lusterko. W kuchni natomiast coraz powszechniejsze są panele szklane. Na balkonie balustrady szklane, natomiast na altance – daszki szklane. Spektrum obowiązków jest zatem bardzo szerokie, a usługi szklarza cieszą się coraz większym uznaniem.