Jakie rury do pompy ciepła powietrze woda?

Jakie rury do pompy ciepła powietrze woda?

Jakie rury do pompy ciepła powietrze woda? Jest oczywiste, że nasza planeta się zmienia i należy wprowadzić zmiany w sposobie ogrzewania naszych domów. Potrzebna jest metoda ogrzewania naszych domów skutkująca mniejszym zużyciem energii, niższymi kosztami eksploatacji oraz radykalnie zmniejszoną emisją CO2 i śladem węglowym.

Przy wsparciu programów rządowych oraz właścicieli domów pragnących lepszego rozwiązania tych problemów, opracowano nowe i innowacyjne sposoby ogrzewania domów. Systemy te obejmują nowe i bardziej wydajne sposoby ogrzewania i dostarczania ciepłej wody do domu w porównaniu z tradycyjnymi sposobami ogrzewania domu, takimi jak kotły olejowe lub gazowe. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest przyjazna środowisku.

Pompy ciepła powietrze woda

Pompy ciepła typu powietrze-woda wykorzystują energię zawartą w powietrzu i przekształcają ją w ciepło użytkowe. Odbywa się to poprzez proces chłodzenia i cykl kompresji pary, co brzmi bardzo skomplikowanie, ale przypomina sposób działania lodówki. Pompy ciepła pracują znacznie wydajniej przy niższej temperaturze niż standardowy system kotłowy. Pompa ciepła typu powietrze-woda pobiera ciepło z powietrza zewnętrznego w taki sam sposób, w jaki lodówka pobiera ciepło ze swojego wnętrza. Może pobierać ciepło z powietrza nawet przy temperaturze -15° C. Dzięki temu doskonale nadaje się do systemów ogrzewania podłogowego lub większych grzejników, które przez dłuższy czas oddają ciepło w niższych temperaturach. W systemie ogrzewania podłogowego krąży woda o niskiej temperaturze. W większości konwencjonalnych systemów grzewczych krąży woda o wyższej temperaturze, zwykle od 50ºC do 80ºC, podczas gdy w systemie ogrzewania podłogowego krąży woda o temperaturze od 25ºC do 40ºC. Pompa ciepła typu powietrze-woda to najnowocześniejszy i najbardziej efektywny sposób wytwarzania wody o niskiej temperaturze. Pompa ciepła jest najbardziej efektywnym sposobem ogrzewania domu i wymagań ciepłej wody użytkowej dla różnych warunków klimatycznych. Pompy ciepła umożliwiają również znaczne zmniejszenie emisji CO2 i śladu węglowego.

Jak wyglądają systemy pomp ciepła typu powietrze-woda?

Jakie rury do pompy ciepła powietrze woda?
Jakie rury do pompy ciepła powietrze woda?

Domy ogrzewane w ten sposób mają powietrzną pompę ciepła zamontowaną na ziemi lub na ścianie na zewnątrz domu. Pompy te są zasilane z sieci elektrycznej. Pompy ciepła typu powietrze-woda wyglądają bardzo podobnie do jednostek klimatyzacyjnych, które często można zobaczyć na zewnątrz budynków komercyjnych. W przeciwieństwie do kotłów olejowych, które ogrzewają wodę do temperatury 60 lub 65 stopni, pompy ciepła ogrzewają wodę do temperatury 30 lub 35 stopni w dłuższych ramach czasowych.. Dlatego pompy ciepła dobrze współpracują z ogrzewaniem podłogowym i dużymi grzejnikami. Jeśli dom jest modernizowany, konieczne może być zainstalowanie większych grzejników, ale często nie jest to konieczne. Instalacja pompy ciepła może być również wykorzystywana do ogrzewania zbiornika ciepłej wody użytkowej za pomocą specjalnej niskotemperaturowej wężownicy.

Koszty systemu pomp

Jako przybliżony szacunek, można oczekiwać, że bezkanałowa instalacja powietrznej pompy ciepła źródła kosztuje 15 tysięcy złotych za jednostkę wewnętrzną zainstalowaną. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła cena to około 25 tysięcy złotych.  Całkowity koszt instalacji systemów pomp ciepła zależy od rodzaju systemu (centralny vs. bezkanałowy), rozmiaru systemu, jakości sprzętu, złożoności instalacji, innych usługi zawartych i wszelkich dodatków. Koszt instalacji zależy od wielkości obszaru, który ma być ogrzewany i chłodzony. W przypadku systemów bezkanałowych, wyższe koszty wynikają z zastosowania większej ilości głowic wewnętrznych. Jeśli planujesz ogrzewać i chłodzić cały dom za pomocą jednostek bezkanałowych, potrzebny będzie znacznie większy system. W przypadku systemów centralnych, wielkość całkowitej przestrzeni, którą system ogrzewa i chłodzi, będzie często podstawowym czynnikiem wpływającym na koszty projektu.

Odpowiednie rury

Kolejną zaletą korzystania z tego typu pomp ciepła jest możliwość ogrzewania lub chłodzenia konkretnego pomieszczenia lub strefy w budynku. Jest to szczególnie przydatne dla właścicieli nieruchomości, którzy doświadczają stale zimniejszych lub cieplejszych obszarów w swoim mieszkaniu, które chcą regulować. Alternatywnie, jest to również przydatne dla osób, które chcą zaoszczędzić energię i pieniądze poprzez utrzymywanie różnych obszarów w swoich budynkach przy różnych ustawieniach temperatury. Na przykład, właściciel domu z wielostrefową powietrzną pompą ciepła może zdecydować się na utrzymanie obszarów sypialnianych w nocy w chłodzie za pomocą klimatyzacji w lecie, ale ma wyższe ustawienia temperatury w obszarach domu, które nie są wykorzystywane, aby chłodne powietrze nie było marnowane. Ten typ pomp ciepła wymaga użycia rur o średnicy do 40 mm. Instalacja pomp ciepła powinna być prawidłowo przeprowadzona, gdyż to właśnie od instalacji zależy w głównej mierze wydajność. Taki montaż to praca dla specjalistów, którzy znają wszystkie wytyczne dotyczące instalacji.