Kostka brukowa wraca do łask

  Kostka brukowa wraca do łask

  Kostka brukowa wraca do łask – romantyczne spacery po malowniczych uliczkach starówki to częsty element wakacyjnych wojaży. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, że spacerujemy po nawierzchniach, które zostały wykonane przed wieloma laty. Kostka brukowa użyta do ich stworzenia dziś także jest chętnie wykorzystywana. Dlaczego tak się dzieje? 

  Znana od wielu wieków

  Kostka brukowa należy do tych materiałów budowlanych, które są wykorzystywane od kilku tysięcy lat. Od starożytności zaczęła być używana w budownictwie dróg. Już starożytni Rzymianie zaczęli używać tego materiału do tworzenia swoich słynnych dróg, z których, wedle popularnego i w naszym kraju powiedzenia, wszystkie prowadziły do Rzymu. Nic zatem dziwnego, że po latach fascynacji innymi materiałami używanymi do utwardzania powierzchni, kostka brukowa zaczyna znów wracać do łask. Dzieje się tak z bardzo wielu powodów, dlatego też warto znać je wszystkie przed podjęciem decyzji o tym, czy to właśnie kostki brukowej użyć jako materiału utwardzającego.

  Przyczyny popularności

  Warto bliżej przyjrzeć się tym wartościom, dla których wykonane z kostki brukowej nawierzchnie cieszą się niesłabnącą popularnością do dnia dzisiejszego. Nawet można zaryzykować stwierdzenie, że obecnie, po latach zapomnienia, kostki brukowe różnego rodzaju są z powrotem modne. Czemu kostka brukowa zawdzięcza swoją popularność? Jej sława opiera się na trzech filarach, dlatego też warto przyjrzeć się bliżej każdemu z nich z osobna. Szczegółowe informacje będą stałą pewnością przydatne w chwili gdy będzie konieczne wybranie materiału służącego do solidnego utwardzenia nawierzchni.

  Twarda jak skała

  Przede wszystkim warto zauważyć, że kostka brukowa to jest materiał bardzo trwały. Dzięki jego wykorzystaniu w czasie prowadzenia prac mających na celu utwardzenie nawierzchni na podjeździe wokół domu lub firmy warto zwrócić na ten aspekt swoją szczególną uwagę. Chodzi o to, że inwestycja ta będzie charakteryzować się wyjątkową trwałością, dzięki czemu nie będzie konieczności przeprowadzenia żadnych prac remontowych nawet przez kilkadziesiąt lat. Jeśli jedynie zostanie położona zgodnie z regułami sztuki brukarskiej, dobrej jakości kostka brukowa z całą pewnością może być użytkowana bez większych problemów przez całe dziesięciolecia, nawet w bardzo ruchliwych miejscach dużych miast. Doskonale widać to w okolicach starówek niektórych miast nie tylko w krajach zachodniej Europy, w których już starożytni Rzymianie stosowali te rozwiązania. Także i w naszym kraju można spotkać się z ulicami brukowanymi, które mają obecnie ponad sto lat i są w doskonałym stanie technicznym, w ogóle nie wymagają prac remontowych, do tego zaś po prostu się dobrze prezentują.

  Miła dla oka

  Zdecydowanie zatem nie można zapominać o bardzo istotnej roli, jaką kostka brukowa pełni poza funkcjonalnością czysto użytkową, służący do zapewnienia większej wygody w trakcie przemieszczania się ludzi czy pojazdów. Chodzi o to, że powierzchnie wyłożone kostką brukową są niezwykle atrakcyjne pod względem estetycznym. Urokliwe niewielkie brukowane uliczki wspomnianych już starówek wielu miast to miejsca wycieczek niekiedy sporej ilości turystów. Warto zatem dlatego zwracać uwagę także i na ten element. O jego znaczeniu może świadczyć fakt rosnącej popularności używania takiego rodzaju budulca. To właśnie ten element sprawia, że wielu włodarzy polskich miast i miasteczek decyduje się właśnie na takie rozwiązanie, jakim jest utwardzanie powierzchni za pomocą kostki brukowej. Decydenci podejmują takie decyzje przy ustalaniu zakresu prac remontowych w podległych sobie miejscowościach doskonale zdają sobie sprawę z tego, że używając takiego materiału budowlanego, zapewniają sobie popularność nie tylko za swojego życia. Połączenie elegancji z techniczną odpornością na wszelkie uszkodzenia mechaniczne i szkodliwy wpływ klimatu sprawia, że kostka brukowa dziś jest chętnie nabywane materiałem służącym do utwardzenia powierzchni mających podlegać obciążeniu lub po prostu dobrze się prezentować.

  Polskie pochodzenie

  Kostka brukowa wraca do łask
  Kostka brukowa wraca do łask

  Zanim podejmie się decyzję o tym, że to właśnie z trwałej i ładnej kostki brukowej będzie wykonane utwardzenie nawierzchni, na pewno warto wiedzieć, gdzie można ten materiał kupić najkorzystniej z punktu widzenia stosunku ceny do jakości. Przede wszystkim warto również rozważyć zaopatrzenie się w kostkę brukową pochodzącą z naszego kraju. Bogate złoża granitu w Strzelinie i Strzegomiu na Dolnym Śląsku sprawiają, że jest to materiał łatwy do znalezienia, a zarazem możliwy do zakupienia w atrakcyjnej cenie, która nie zrujnuje budżetu przeznaczonego na inwestycję tego rodzaju. Utwardzona przy pomocy granitowej kostki brukowej ze Strzegomia nawierzchnia jest bez wątpienia inwestycją bardzo opłacalną z punktu widzenia wydatków. O ile bowiem prawdą jest, że tego rodzaju pracę są dość czasochłonne, a sam materiał przewyższa ceną popularne betonowe rozwiązania w postaci kostek bauma czy płyt chodnikowych, to jednak jej trwałość oznacza zyski w dłuższym okresie czasu. Nie istnieje bowiem konieczność remontowania takich uliczek czy chodników przez wiele lat. Mając na uwadze te elementy, warto poważnie rozważyć zakupienie tego materiału do własnych celów.