Jak poprawnie nakładać gładź szpachlową?

    Jak poprawnie nakładać gładź szpachlową?

    Jak poprawnie nakładać gładź szpachlową? Gładź szpachlowa jest najpopularniejszym ze wszystkich materiałów, które pozwalają na uzyskiwanie idealnie gładkich ścian. Jej skład jest głównie oparty na gipsie, który wiąże resztę potrzebnych materiałów, takich jak kreda czy dolomit. Ma ją w sprzedaży niemal każdy producent chemii budowlanej.

    Podstawą w przypadku gładzi jest nie jest tylko odpowiedni zakup (warto zadbać o te z plastyfikatorami), ale przede wszystkim jej odpowiednie nałożenie. Ważne w tym celu jest przestrzeganie kilku zasad. Stopniowe stosowanie się ich krok po kroku powinno dać efekt perfekcyjnie gładkiej ściany.

    Odpowiedni rodzaj ściany

    Gładź szpachlowa, podobnie jak klej do łazienki, nie może być stosowana do każdego rodzaju powierzchnie. Najlepiej, gdy będą to ściany pokryte konkretnym rodzajem tynku. Najpopularniejszymi z nich są gipsowe, cementowe oraz cementowo-wapienne. Idealnie spełnią się też specjalne płyty kartonowo-gipsowe. Gładź szpachlowa dodatkowo zabezpiecza daną ścianę, bo ma odczyn obojętny. Oznacza to, że nie będą tworzyć się na niej różne pleśnie czy grzyby. Można uchronić przed tym zarówno ściany boczne, jak i zadbać dodatkowo o sufit.

    Należy unikać miejsc, które grożą zbytnim zawilgoceniem. Gładź niestety nie jest tak wodoodporna jak przykładowo kleje cementowe. Przykładem mogą być łazienki czy toalety. Jeżeli ktoś się już na to zdecyduje to powinien pamiętać o tym, żeby nie nakładać zbyt dużo gładzi. W przypadku zbyt dużej ilości wody lub grubej warstwy mogą powstawać widoczne pęknięcia, bardzo psujące estetykę wnętrza.

    Podstawy nakładania gładzi

    W początkującym etapie nakładania gładzi szpachlowej ważne jest odpowiednie zabezpieczenie przedmiotów w pokoju. Mowa tu przede wszystkim o meblach i oknach, ale także innych rzeczach, które ciężko wynieść z powodu ciężaru. Gładź po nabrudzeniu bardzo ciężko usunąć, dlatego trzeba dodatkowo zabezpieczyć wartościowe przedmioty.

    Najważniejsze przy pracy z gładzią szpachlową jest usuwanie niepotrzebnych grudek tynków, które gromadzą się na ścianach. Najlepiej robić to za pomocą specjalnej szpachelki, która producent gładzi gipsowej często dodaje w gratisie do gładzi. Jej przyczepność można poprawić używając specjalnego preparatu gruntującego. Dzięki niemu szpachelka szybciej wysycha i wiąże luźniejsze części szpachlowanego podłoża. Wyrównanie może być najważniejszą część całego procesu nakładania gładzi, dzięki czemu będzie się nam pracowało w przyszłości.

    Wybór odpowiedniego preparatu

    Na rynku istnieje tysiące różnych preparatów dostosowanych do wielu rodzajów ścian. Który z nich wybrać najlepiej? Im wybierzemy lepszą tym ściana będzie równiejsza i bardziej wygładzona. Preparaty dzielą się zazwyczaj na dwa różne rodzaje. Gładź gipsowa gotowa oraz ta w postaci proszku. Ta pierwsza dostępna jest w odpowiednim wiaderku, które pozwala na natychmiastowe użycie w miejscu pracy. Pozwala oszczędzić czas i nie wymaga dodatkowej pracy przy początkowym gładzeniu. Jej minusem jest ilość, która może być albo niewystarczająca, albo zdecydowanie przesadzona.

    W przypadku gładzi proszkowanej można stworzyć sobie taką ilość gładzi, jaką akurat potrzebujemy. Wymaga to jednak pewnego rozeznania, co może być minusem dla remontujących pierwszy raz w życiu. Jeżeli nie mamy pewności, która gładź jest najlepsza, warto pomyśleć za wersją gotową.

    Nakładanie gładzi

    Jak poprawnie nakładać gładź szpachlową?
    Jak poprawnie nakładać gładź szpachlową?

    W przypadku pracy gładzi proszkowej trzeba przyczynić pewne prace przygotowawcze. Trzeba przygotować niewielką ilość preparatu, tak aby wystarczył na około pół godziny pracy. Gładź gipsowa sypka szybko traci plastyczność, dlatego trzeba go wymieszać z odpowiednią porcją wody. Najlepiej mieszać składniki specjalnym mieszadłem, które można umieścić na wiertarce. Należy robić to do momentu aż gładź będzie miała konsystencję ubitego masła. Odpowiednie proporcje są bardzo istotne, bo wilgotna gładź lubi spływać w dół ściany. Z kolei zbyt gęsta wersja tworzy grudki.

    Do nakładania gładzi najlepiej użyć odpowiedniej pacy ze stali nierdzewnej. Ważną zasadą jest zaczynanie od narożników, żeby stopniowo przesuwać się do centralnej części ściany. Gładź można nakładać wielokrotnie, dokładając kolejne jej warstwy. Najważniejsze, żeby pierwsza była najgrubsza, a kolejne coraz cieńsze. Trzeba jednak pamiętać o odpowiednich odstępach czasu, najlepiej, gdy jest to minimum 2 godziny.

    Prace wykończeniowe

    W zależności od wilgotności czy temperatury po aplikowaniu gładzi trzeba odczekać sporo czasu. Najlepiej, gdy jest to co najmniej kilka godzin. Może to zmienić perspektywę na ścianę, bo można zauważyć dodatkowe grudki, które początkowo były niezauważalne. W przypadku wysuszonych nierówności warto przeszlifować powierzchnię za pomocą siatki ściernej. Najlepsze modele w tym przypadku to te z oznaczeniami P100 i P180.

    Dobrą metodą na brak takich nierówności jest używanie specjalnego pistoletu nakładającego. Musi on posiadać specjalny agregat natryskujący, który najlepiej działa w odległości jednego metra od ściany. Gładź należy rozprowadzać metodą pasową, najpierw w pionie, a następnie w poziomie. Tak zaawansowany sprzęt przydaje się zwłaszcza gdy ktoś ma do czynienia z gładzią na co dzień. W przypadku jednorazowego nakładania wystarczy zwykła paca i szpachelka.