Jak ocieplić kontener morski?

    Jak ocieplić kontener morski?

    Jak ocieplić kontener morski? Kontenery morskie od dawna nie stanowią już tylko wygodnego rozwiązania, stosowanego w transporcie drogą morską.  Ze względu na swoją stosunkowo wytrzymałą stalową konstrukcję i niewygórowaną cenę, znalazły zastosowanie również w budownictwie. Biuro z kontenerów morskich, a może domy mieszkalne z kontenerów? Takie rozwiązania nikogo już nie dziwią. Jeden kontener to powierzchnia zaledwie 30 m2, jednak łącząc kilka w jedną całość, zyskujemy dodatkowy metraż. Dzięki pomysłowym projektom można z nich zbudować wiele konstrukcji o różnorodnym przeznaczeniu. Trzeba jednak pamiętać, że niezbędnym warunkiem dla ich mieszkalnych zastosowań jest odpowiednia izolacja. Jak ocieplić kontener morski?

    W jakim celu ociepla się kontenery morskie?

    Chcąc urządzić domek letniskowy albo nawet całoroczny w kontenerze morskim, musimy zapewnić odpowiednie warunki w jego wnętrzu. Wiadomo, że kontener morski jest konstrukcją stalową. Stal jest materiałem charakteryzującym się stosunkowo dużym przewodnictwem cieplnym. Zimą byłoby w jego wnętrzu bardzo zimno, latem nie dałoby się znieść upałów. Dodatkowo, bez odpowiedniej izolacji, trudno byłoby uniknąć nadmiernego zawilgocenia wnętrza i skraplania wilgoci na ścianach. Gotowe kontenery mieszkalne są wyposażone w niezbędną izolację przez producenta. W przypadku „surowych” kontenerów morskich, trzeba tę izolację dopiero wykonać. Można zrobić to we własnym zakresie, lub skorzystać z usług wyspecjalizowanych firm, zajmujących się adaptacją kontenerów.

    Zobacz również:

    Od czego zacząć ocieplanie kontenera?

    kontenery-morskie-wynajemZałóżmy, że naszym celem jest kontener biurowo – socjalny.  Od czego zacząć jego izolację, aby proces okazał się efektywny, a przy tym opłacalny ekonomicznie? Jak zawsze – zaczynamy od podstaw! W przypadku ocieplania kontenera morskiego, chodzi tu o odpowiedni fundament. Zakupionego kontenera nie można przecież postawić na gołej ziemi. Brak izolacji od spodu naraziłby konstrukcję na szybką korozję. Dodatkowo, parametry temperaturowe i wilgotnościowe również uległyby pogorszeniu. Z tego względu kontener zawsze należy stawiać na ławach lub płytach fundamentowych.

    Dodatkowo, przed jego ustawieniem, należy zabezpieczyć spód podłogi. Polecanym rozwiązaniem jest użycie specjalnego preparatu do konserwacji podwozi samochodowych.

    Ocieplenie zewnętrzne kontenerów morskich

    Jeśli marzy nam się mieszkanie z kontenerów morskich, musimy pomyśleć o efektywnym ociepleniu zewnętrznym. Istnieje kilka metod wykonania takiej izolacji, różniących się właściwościami użytkowymi, ceną oraz łatwością wykonania. Do najpowszechniej stosowanych zalicza się:

    • płyty warstwowe,
    • zewnętrzny stelaż z wypełnieniem materiałem izolacyjnym,
    • natryskową piankę poliuretanową,
    • styropian w arkuszach.

    kontener-morski-sprzedazNajczęściej stosowaną metodą są gotowe płyty warstwowe. Składają się one z dwóch lakierowanych, ocynkowanych blach, między którymi znajduje się rdzeń z materiału termoizolacyjnego. Zwykle materiałem tym jest wełna mineralna, choć może to być również np. styropian.

    W przypadku drugiej z metod, z zewnątrz kontener obudowywany jest drewnianymi legarami, przytrzymującymi materiał termoizolacyjny. Następnie, całość należy zabezpieczyć zewnętrzną płytą, najczęściej jest to lakierowana blacha. Zasada działania jest podobna do gotowych pływ warstwowych, w tym przypadku jednak struktura warstwowa powstaje dopiero na etapie montażu, przez co sam proces ocieplania jest bardziej skomplikowany.

    Coraz większą popularnością cieszy się ocieplanie kontenerów morskich z zewnątrz poprzez zastosowanie piany poliuretanowej metodą natryskową. Nanoszona w taki sposób piana rozkłada się równomiernie na całej powierzchni ścian, co gwarantuje szczelność izolacji. Dodatkowo, koszt materiału nie jest zbyt wysoki, a samo nakładanie piany nie zajmuje wiele czasu. Nieco gorsze parametry izolacyjne i przeciwogniowe posada styropian. Nadal jest to jednak metoda często stosowana, dzięki niewysokim kosztom, łatwości montażu, a także możliwości zastosowania różnorodnych warstw zewnętrznych (np. tynków ozdobnych).

    Polecamy uwadze:

    Izolacja wewnętrzna kontenerów

    Przygotowując kontener mieszkalny całoroczny  nie można zapomnieć również o izolacji wewnętrznej.  Jej brak powodowałby kondensację pary wodnej na ścianach. Poza tym nieocieplone wnętrze przypominałoby stalową puszkę, a nie przytulne wnętrze mieszkalne. Zazwyczaj, w celu izolacji wewnętrznej, wykonuje się stelaż drewniany w całym wnętrzu kontenera. Grubość listwy stelaża powinna przekraczać 10 cm. Następnie, w środku stelaża umieszcza się  kilkucentymetrową warstwę pianki poliuretanowej, którą z kolej przykrywa się wełną mineralną. Ostatecznie, do stelaża można przykręcić wewnętrzne płyty. Mogą to być płyty kartonowo gipsowe lub PSB, które  można później dowolnie wykończyć (np. pomalować).

    Sama izolacja termiczna i ogniowa nie sprawi, że kontener morski zmieni się w funkcjonalny, całoroczny domek. Jest to jednak działanie niezbędne, aby w ogóle zacząć taką transformację, nadając wnętrzu kontenera morskiego bardziej sprzyjające warunki.  Dzięki prawidłowemu posadowieniu i ociepleniu można mieć pewność, że kontenera nie zniszczy korozja, a temperatura i wilgotność w  środku będą odpowiednie dla przebywających tam ludzi. Podczas prac izolacyjnych można skorzystać z oferty specjalistycznych firm, zajmujących się adaptacją takich kontenerów.