Kiedy wymagane są badania geotechniczne

    Kiedy wymagane są badania geotechniczne

    Kiedy wymagane są badania geotechniczne – kiedy chcemy wybudować dom jednorodzinny, to oczywiście musimy wybrać do niego projekt budowlany. Projekt ten musi spełniać wiele wytycznych, również uwzględniając te, które są zawarte w planie zagospodarowania przestrzennego lub w wydanej decyzji o warunkach zabudowy. Mało kto wie jednak o tym, że działka budowlana może lub musi być zbadana oraz dopasowana do projektu budowlanego.

    Kiedy są wymagane badania geotechniczne?

    Podczas budowy domu oraz jeszcze przed rozpoczęciem budowy, wymagane są różnego rodzaju ekspertyzy budowlane. Są one bardzo często obowiązkowe. Do tego typu ekspertyz zaliczymy również badanie geotechniczne, które zawiera w sobie również elementy hydrogeologii. Badania gruntu pod budowę nie są w teorii zawsze obowiązkowe, ale w praktyce wygląda to inaczej. Do roku 2012, wykonanie badania geologicznego gruntu było obowiązkowe tylko w sytuacji, kiedy budynek był budowany na gruncie, na którym istniało solidne podejrzenie, że ma skomplikowaną strukturę geologiczną lub warunki hydrogeologiczne mogą na tym terenie nie być najlepsze. Obecnie teoretycznie nie musimy wykonywać zawsze odwiertów geologicznych, ale w praktyce wykonuje je się w większości przypadków.

    Trzeba zwrócić uwagę na to, że kiedyś do wydania zgody na budowę, wystarczyła wyłącznie opinia architekta ujęta w projekcie, że warunki geologiczne na działce spełniają wymogi, jakie są konieczne do wybudowania domu. Obecnie taka opinia jest bardzo często kwestionowana i do wydania opinii musimy wezwać firmę geologiczną.

    Czy obowiązek ten jest faktycznie taki uciążliwy?

    Kiedy wymagane są badania geotechniczne
    Kiedy wymagane są badania geotechniczne

    Warto w tym miejscu zastanowić się nieco, czy konieczność wykonania ekspertyzy hydrogeologicznej, jest dla nas faktycznie takim dużym obciążeniem. Najpierw przyjrzyjmy się kwestii związanej z wydatkami. Podstawowe badanie hydrogeologiczne gruntu kosztuje ok. 1 500 – 2 000 zł. Wydaje się nam to dużo, bo ostatecznie taka kasa na ziemi nie leży, ale z drugiej strony, jeśli przyrównamy ja do całej skali inwestycji, czy nawet do poszczególnych etapów, okazuje się, że nie jest to wcale tak znowu wiele. Za sam projekt budowlany przyjdzie nam zapłacić zapewne kilka albo kilkanaście tysięcy złotych, a może się okazać, że bez badań geotechnicznych, które zrobi nam firma geologiczna lub geotechniczna projekt taki jest do niczego, czyli inaczej bezwartościowy.

    Ostatnie zdanie może co poniektórych nieco zaszokować. Jak badanie geotechniczne może sprawić, że projekt budowlany staje się bezwartościowy? Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na to, że każdy budynek musi zostać zbudowany na gruncie, który ma odpowiednią minimalną nośność. Nośność określa się podczas badania geologicznego gruntu. Bez odpowiedniej ekspertyzy geotechnicznej, kupowanie działki budowlanej, a następnie projektu budowlanego, jest nieco ryzykowne. Może się okazać, że grunt ma zbyt małą nośność w ogóle do budowania domów w wybranej przez nas technologii, albo projekt będzie wymagał modyfikacji, albo konieczna będzie ingerencja w grunt (np. dodatkowe i kosztowne osuszenie).

    Kto przeprowadza badanie geotechniczne i hydrologiczne?

    Kiedy musimy przeprowadzić badania hydrologiczne lub hydrogeologiczne, wówczas zapewne będziemy szukać ofert firm, które takie badania przeprowadzają. Najpierw musimy podkreślić, że niezależnie od tego, jak się firma będzie nazywać, to osoba, która będzie przeprowadzać badania oraz sporządzać raport musi mieć odpowiednie uprawnienia. Osoby te muszą mieć tytuł geotechnika lub geologa z uprawnieniami inżynieryjnymi. W przeciwnym wypadku raport będzie nic niewart. Czy oznacza to, że na przykład inżynier budowlany nie może przeprowadzać takich badań oraz sporządzać raportów? Okazuje się, że inżynier budowlany bez dodatkowych kwalifikacji, faktycznie nie może przeprowadzać badań geotechnicznych. Jeżeli natomiast inżynier budowlany ma dodatkową specjalizację, taką jak na przykład specjalizacja geotechniczna, wówczas może dla nas przeprowadzać takie badania.

    Podobnie jest z firmami. Firma budowlana może zlecić dla nas sporządzenie raportu poprzedzonego badaniami, ale pod warunkiem, że za ten etap inwestycji będą odpowiadać osoby z odpowiednimi kwalifikacjami. Skutkiem tego jest fakt, że firmy dzielą się na ściśle specjalistyczne, czyli takie, które skupiają się tylko na wykonywaniu badań geotechnicznych oraz na takie, które oferują kompleksowe usługi budowlane.

    Badania geotechniczne niezwiązane z budową

    Często warto wykonać badania, nawet wówczas kiedy dom jest już wybudowany, na przykład, kiedy budowa była wykonana, wtedy kiedy do tych badan podchodzono mniej poważnie. Możemy jednak mieć jakiś problem z budynkiem, na przykład z pękającymi ścianami. Badanie geotechniczne może pokazać, w czym leży problem oraz podpowiedzieć najlepszą metodę do tego, aby problem rozwiązać. Innym dobrym przykładem jest chęć wybudowania na swoim terenie studni. Tylko badania hydrogeologiczne są w stanie nam udzielić odpowiedzi na pytanie, czy drążenie studni jest w ogóle zasadne, a jeżeli tak, to na jaką głębokość kopać oraz jakie mogą być spodziewane koszty.