Ile kosztuje nurkowanie

  Ile kosztuje nurkowanie

  Ile kosztuje nurkowanie – zapewne każdy z nas kiedyś marzył o nurkowaniu. Rodzice kupowali nam prowizoryczny sprzęt i bawiąc się w wannie udawaliśmy, że odkrywamy morskie głębiny. Dorosłość i stabilizacja finansowa często pozwala nam na spełnienie marzeń z dzieciństwa dlatego nurkowanie cieszy się tak dużą popularnością.

  Od zawsze było to coś ciekawego, czasami niebezpiecznego, ale podsycającego ciekawość. W końcu w naturze człowieka tkwi ciągłe eksplorowanie rzeczywistości i otaczającego go świata. Jednak kluczowym elementem takiego przedsięwzięcia jest cena. Nie każdy może sobie pozwolić na tego rodzaju rozrywkę. Ile kosztuje nurkowanie? Czy naprawdę jest takie drogie?

  Nurkowanie – czy się opłaca?

  Zaczynając od tego, że nurkowanie może się wydawać na pierwszy rzut oka odrobinę przerażające, jeżeli o tym marzymy naprawdę warto w to zainwestować. Nurkowanie to niesamowite doświadczenie i wspaniałe wspomnienia na wiele lat. Niespodziewane wrażenia wizualne i adrenalina, która nie opuszcza nas na długo. Dlatego warto zainwestować w kurs nurkowania dla początkujących. Oprócz uzyskania licencji w skład takiego kursu wchodzi także teoria, czyli materiały dydaktyczne oraz zakup maski i fajki. Całościowy koszt naszej przygody z nurkowaniem to około 1800-1900 zł. A jak wygląda sprawa za granicą?

  Nurkowanie za granicą

  Ile kosztuje nurkowanie
  Ile kosztuje nurkowanie

  Oczywiście nurkowanie za granicą jest bez wątpienia bardziej atrakcyjne, ponieważ możemy doświadczać wrażeń bardziej egzotycznych i nieznanych. Ponadto możemy połączyć kurs nurkowania z wycieczką w nasze wymarzone miejsce na planecie. Niestety musimy liczyć się także z dodatkowymi kosztami wyżywienia czy zakwaterowania. Jednak naprawdę warto połączyć aktywność z wypoczynkiem i spełnić swoje największe marzenie o nurkowaniu. Możemy także wybrać nurkowanie rekreacyjne, które cieszy się  niezwykłą popularnością np. na Chorwacji. W skład takiego pakietu wchodzi opieka polskojęzycznego przewodnika, sprężone powietrze, butla, balast, transport na miejsce nurkowania, a także napoje i przekąski.

  Zobacz również:

  Ile kosztuje sprzęt do nurkowania?

  Aby zacząć swoją przygodę z nurkowaniem konieczny jest dobrej jakości sprzęt. Sprawa całego ekwipunku jest dość kosztowna i najlepiej skompletować go stopniowo. Niektórzy ludzie myślą, że to tylko maska, rurka i skafander, ale w rzeczywistości to dużo więcej potrzebnych rzeczy, które umożliwiają nam sprawne i bezpieczne nurkowanie. Rozwiązaniem na kosztowny sprzęt nurkowy jest możliwość wypożyczenia większości ekwipunku. Tak mogą postępować początkujący nurkowie, ale szczególnie ważne jest to aby na początku posiadać właśnie maskę, rurkę i płetwy. Jednak nie możemy używać tych, które kiedyś dostaliśmy od rodziców na urodziny. Jeżeli poważnie podchodzimy do nurkowania nasz sprzęt powinien być profesjonalny i w odpowiedniej cenie. Dobry sprzęt to nasze bezpieczeństwo, jednakże musimy także zainwestować w ubezpieczenie. Nurkowanie zawsze wiąże się z ryzykiem dlatego warto pomyśleć o tym aspekcie. Zastanówmy się nad odpowiednim doborem ubezpieczenia dostosowanym do naszych potrzeb i rodzajem wybranej przez nas formy nurkowania.

  Nurkowanie – porównanie cen w Polsce i za granicą

  Warunki atmosferyczne, a także przyrodnicze różnią się w zależności od kraju, w którym zamierzamy rozpocząć naszą przygodę z nurkowaniem. Możemy wybrać usługi szkoły nurkowej, ale także zdecydować się na bardzo popularne nurkowanie rekreacyjne. Jeżeli chodzi o polski rynek ceny nurkowania są bardzo różnorodne ze względu na stopień zaawansowania czy samą charakterystykę kursu. Oprócz samej praktyki kurs nurkowania obejmuje także niezbędną do prawidłowego zachowania pod wodą i posługiwania się sprzętem teorie. Kurs nurkowania owd to oczywiście 1800 zł zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Jednak na początku potrzebujemy tzw. Try Scuba ( Intro Nurkowe), którego koszt waha się w granicach 250 zł. Najbardziej kosztownym przedsięwzięciem jest OWD plus Suchy skafander czyli kurs nurkowania połączony ze specjalizacją Dry Suit.

  Ta specjalizacja umożliwia nurkowanie w zimnych wodach lub na głębokościach, gdzie znacząco spada jej temperatura. Taka usługa to koszt około 2400 zł. Istnieje także wiele różnych specjalizacji nurkowych, które kosztują zazwyczaj do 1000 zł. Wypożyczenie sprzętu do nurkowania jest bardzo tanie i kosztuje kilkadziesiąt złotych za jeden element ekwipunku. Jest to cena za dobę, natomiast wypożyczenie kompletu sprzętu na tydzień to ok. 250/350 zł. Dla porównania ceny za granicą np. w Chorwacji, to za nurkowanie z łodzi około 50 €, podczas gdy nurkowanie z brzegu lub tzw. “check dive” to koszt odrobinę mniejszy, a mianowicie jest to 30 €. Można zainwestować także w pakiet rekreacyjny, którego cena wynosi w zależności od ilości dni i ilości nurkowania ok. 200 €. Kursy podstawowe wahają się mniej więcej w tych samych przedziałach, ale te zaawansowane i różnego rodzaju specjalizacje mogą kosztować nawet 500 €. Jednak czy warto wybrać nurkowanie za granicą? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od naszych preferencji i zawartości portfela. Jednak nie ulega wątpliwości, że nurkowanie to wcale nie taki wielki wydatek jak mogłoby się wydawać.