Fotowoltaika 10 kW – ile energii wytworzy taka instalacja?

    Fotowoltaika 10 kW – ile energii wytworzy taka instalacja?

    Fotowoltaika 10 kW – ile energii wytworzy taka instalacja? Z roku na rok rośnie w Polsce popularność paneli słonecznych. Wynika to z dwóch głównych kwestii. Po pierwsze, coraz więcej osób zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, jak ważne jest dbanie o środowisko naturalne. Po drugie, dzięki temu można znacznie zmniejszyć koszty życia, czy to związane z ogrzewaniem, poborem prądu, czy ogrzewaniem wody. Nic dziwnego, że panele fotowoltaiczne cieszą się tak duży uznaniem.

    Czy fotowoltaika o mocy 10 kW jest wydajna?

    Fotowoltaika 10 kW – ile energii wytworzy taka instalacja?
    Fotowoltaika 10 kW – ile energii wytworzy taka instalacja?

    Rosnąca popularność paneli słonecznych w Polsce jest związana z tym, że pojawia się coraz większa liczba ich dystrybutorów. Dzięki temu, każdy można dobrać panele takie, jakie okażą się wystarczające dla potrzeb jego gospodarstwa. Jednym z bardziej popularnych rodzajów paneli są te o mocy 10 kW. Bardzo często tego rodzaju panele solarne są wybierane do zasilania gospodarstwa rolnego, spółdzielni, a nawet jednostek samorządu terytorialnego. Panele o takiej mocy okazują się w stu procentach wystarczające, aby były w stanie zaspokoić zapotrzebowanie tego typu obiektów na energię. Cena takiej fotowoltaiki również jest atrakcyjna, biorąc pod uwagę jej wydajność. Ogromna moc tego typu paneli powoduje, że konsument może odebrać nawet do 80% nadwyżki energii, co okazuje się bardzo korzystną ofertą niemal dla każdego. Tym bardziej jest to widoczne w przypadku gospodarstw rolnych, czy też różnego rodzaju obiektów użyteczności publicznej, w których zapotrzebowanie na energię jest zazwyczaj bardzo duże. Instalacja fotowoltaiczna o takiej mocy okazuje się w zupełności wystarczająca, w związku z czym właściciele takich obiektów mogą liczyć na bardzo duże oszczędności energii, już po krótkim czasie. Oczywiście bardzo ważne jest, aby ogniwa fotowoltaiczne zostały w odpowiedni sposób rozmieszczone. Trzeba brać tutaj pod uwagę fakt, że budynki użyteczności publicznej często posiadają dachy o nieregularnym kształcie, co może utrudnić ich montaż. Warto wtedy uzgodnić sposób ich rozmieszczenia z dystrybutorem paneli fotowoltaicznych.

    Jak duża powierzchnię zajmuje fotowoltaika o mocy 10 kW?

    Jednym z kryteriów, który należy brać pod uwagę podczas wyboru odpowiednich ogniw fotowoltaicznych, jest powierzchnia, którą zajmują. Mimo tego, że opisywane są tu ogniwa o mocy 10 kW, nie oznacza to, że będą zajmowały zawsze taką samą powierzchnię. Stosunek wielkości paneli do ich wydajności, zależy przede wszystkim od producenta fotowoltaiki. Dlatego też, warto wiedzieć, w jaki sposób można obliczyć powierzchnię, którą będą zajmować wybrane przez nas panele. W tym celu wystarczy pomnożyć liczbę paneli koniecznych do osiągnięcia mocy 10 kW z wymiarami jednego panelu. W ten sposób można w prosty sposób obliczyć, jak dużą powierzchnię będą musiały zajmować wybrane ogniwa, aby osiągnąć pożądaną przez nas wydajność energetyczną. Oczywiście, im mniejsza będzie powierzchnia tych paneli tym lepiej. Wiadomo bowiem, że rozmieszczenie ogniw fotowoltaicznych na dachu może być problematyczne. Oprócz samej silne nasłonecznionej powierzchni dachu, znajdują się na nim zawsze obszary, których nie można brać pod uwagę. Mowa tutaj o oknach dachowych, kominach, które również mogą obniżyć wydajność naszych paneli fotowoltaicznych, ponieważ zacieniają obszar za sobą.

    Zalety paneli fotowoltaicznych

    Panele fotowoltaiczne zawsze wiążą się z wieloma zaletami dla gospodarstwa, które zdecydowało się na ich założenie. Podobnie jest w przypadku obiektów użyteczności publicznej, które najczęściej decydują się na montaż tych o mocy 10 kW. Niezależnie jednak od mocy, czy ceny paneli fotowoltaicznych, korzyści a ich wykorzystywania są niezwykle duże. Po pierwsze, zakup dobrego i wydajnego zestawu fotowoltaicznego przyczyni się znacznie do ochrony naszego środowiska. Najwydajniejsza instalacja tego typu może obniżyć zapotrzebowanie na energię z węgla czy innych nieekologicznych źródeł nawet o 80 %. Dzięki temu, zmniejszy to emisję szkodliwych związków chemicznych związanych ze spalaniem węgla w elektrowniach. Z czasem, stanie się to coraz bardziej odczuwalne, ze względu na rosnącą popularność paneli słonecznych. Szczególnie pozytywnym zjawiskiem w tym kontekście jest to, że takie instalacje pojawiają się również na obiektach użyteczności publicznej, czy też na gospodarstwach rolnych, które mają znacznie większe zapotrzebowanie na energię, niż budynki prywatne. Drugą niewątpliwą zaletą, jaka jest związana z ogniwami fotowoltaicznymi, jest oczywiście oszczędność. Jest to szczególnie widoczne, biorąc pod uwagę, jak dynamicznie rosną ceny prądu i jakie wzrosty cen prognozuje się w najbliższych latach. Szacuje się, że w ciągu najbliższych 10 lat ceny prądu wzrosną nawet o 100%, co będzie związane z ogromnym wysiłkiem finansowym dla każdego gospodarstwa domowego. Aby się przed tym uchronić, wystarczy zdecydować się na montaż paneli fotowoltaicznych, ceny których z każdym rokiem są coraz bardziej przystępne. Ponadto, można starać się również o dofinansowanie z pobliskich urzędów, które pozwoli zmniejszyć koszty założenia instalacji fotowoltaicznej.