Magazynowanie towarów handlowych i materiałów produkcyjnych w firmie

    Magazynowanie towarów handlowych i materiałów produkcyjnych w firmie

    Magazynowanie towarów handlowych i materiałów produkcyjnych w firmie – firmy handlowe oraz handlowo-produkcyjne stoją przed niemałym problemem, jakim jest odpowiednie magazynowanie wyrobów gotowych i materiałów. W tej sytuacji kłopotliwa może być zarówno ich ilość, jak i warunki, w jakich muszą być one przetrzymywane. Zazwyczaj bowiem nawet w momencie dokonania sprzedaży towar nie idzie do klienta w tym samym dniu – dzieje się to znacznie później. Gdzie magazynować towary handlowe i materiały tak, aby zredukować koszty z tym związane?

    Nadprodukcja czy zapasy?

    Skąd w ogóle bierze się problem magazynowania w firmach? Zgodnie z zasadami optymalizacji produkcji w magazynie powinny znajdować się jedynie takie produkty, które można w krótkim czasie sprzedać. Analogicznie jest z materiałami produkcyjnymi – nie ma sensu kupować ich więcej, niż pracownicy są w stanie przetworzyć. Przetworzenie ich powinno się natomiast odbywać na miarę potrzeb sprzedażowych, zatem materiały i wyroby gotowe powinny działać na zasadzie współmierności. Tymczasem w praktyce utrzymanie produkcji na optymalnym poziomie wcale nie jest takie proste. Przede wszystkim dlatego, że w każdym momencie może pojawić się klient, który będzie chciał kupić większe ilości wyrobów. Proces produkcyjny może więc nie pozwalać na zaspokojenie jego potrzeb w krótkim czasie. Warto także pamiętać, że niektóre materiały trudno jest nabyć w krótkim czasie i zdecydowanie bardziej opłaca się zakupić większą ich ilość jednorazowo. Dodatkowym problemem jest czas pracy pracowników produkcyjnych, który musi być zgodny z kodeksem pracy. Prawo pracy co prawda pozwala na elastyczny czas pracy, jednak biorąc pod uwagę optymalizację produkcji musiałby być on także zmienny, co trudno byłoby osiągnąć. Z takich też powodów w firmach powstają zapasy, które trzeba w taki czy inny sposób zagospodarować. Jeżeli wybory gotowe wymagają specjalistycznego przechowywania, jak na przykład w przypadku produktów spożywczych, sprawa jest tym bardziej skomplikowana. Niemniej jednak nawet w przypadku zwykłych wyrobów firma musi podjąć decyzję na temat gospodarki magazynowej.

    Powierzchnia na wynajem

    Magazynowanie towarów handlowych i materiałów produkcyjnych w firmie
    Magazynowanie towarów handlowych i materiałów produkcyjnych w firmie

    Na rynku powstało wiele firm, które specjalizują się w wynajmie powierzchni magazynowej. Przykładem pomieszczeń, w których z powodzeniem mogą być przechowywane produkty, są hale namiotowe magazynowe. Hale namiotowe magazynowe zwykle znajdują się w odludnym miejscu, dzięki czemu ich wielkość jest w stanie pomieścić znaczne ilości produktów. Mogą one być w całości wynajmowane przez jedną firmę bądź przez kilka jednocześnie – hale namiotowe magazynowe zwykle podzielone są na mniejsze powierzchnie, do których ma dostęp jedynie firma wynajmująca dany segment. W dodatku ochroniarze pracujący na halach namiotowych magazynowych pilnują, aby nikt niepowołany nie miał dostępu do naszych produktów. Wynajem hali zwykle kosztuje sporo, jednak fakturę możemy wliczyć w koszty uzyskania przychodów, tym samym obniżając podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym. Dodatkowo możemy odliczyć podatek VAT z faktury. Dobrze jest znaleźć firmę, która zajmuje się wynajmem hal w naszym mieście bądź w okolicy. Dojazd do miejsca składowania materiałów i wyrobów gotowych nie powinien zajmować wiele czasu i generować niepotrzebnych kosztów. Hale namiotowe magazynowe mogą być także zastąpione przez wolne powierzchnie na wynajem firm, które co prawda nie prowadzą stricte działalności polegającej na wynajmowaniu magazynów, jednak ze względu na duże przestrzenie, które nie zostały dotychczas zagospodarowane, firmy te chcą poszerzyć zakres działalności. Inni przedsiębiorcy mogą na tym skorzystać, gdyż wynajmą powierzchnię magazynową, najemcy natomiast mogą nieco zarobić na miejscu, które i tak nie zostanie wykorzystane do ich działalności gospodarczej.

    Magazyn w firmie

    Spora część firm decyduje się magazynować produkty w swojej siedzibie. Ma to oczywiście wiele plusów. Przede wszystkim pozwala mieć wszystko pod ręką, a co za tym idzie pod kontrolą. Dodatkowo przeprowadzenie inwentaryzacji czy audytu nie stanowi najmniejszego problemu. Magazynowanie produktów i materiałów na własnej powierzchni pozwala na całkowite jej wykorzystanie, a co więcej nie trzeba ponosić dodatkowych kosztów wynajmu miejsca składowania . Niestety, w przypadku zbyt dużej ilości materiałów czy produktów miejsca dla nich może zwyczajnie zabraknąć. Upychanie wszystkiego tylko po to, żeby żaden produkt nie wyszedł poza siedzibę firmy, znacznie utrudnia kwestie inwentaryzacyjne, nie mówiąc już o odpowiedzialności magazynierów za produkty, których zwyczajnie nie są oni w stanie kontrolować w ramach pracy. Jeżeli więc firma dysponuje dużą powierzchnią, którą jest w stanie właściwie zagospodarować, magazynowanie rzeczy we własnej siedzibie jest jak najbardziej trafionym pomysłem. Jeżeli jednak firma zaadaptowała powierzchnie na przestrzenie biurowe czy produkcyjne, lepiej będzie wynająć powierzchnię magazynową. Magazyn w firmie jest coraz rzadziej spotykaną metodą przechowywania produktów, głównie ze względu na to, że sporo firm nie ma własnych powierzchni, a wynajmuje je od innych przedsiębiorców.