Chirurgia plastyczna – co o niej wiedzieć warto?

  Chirurgia plastyczna - co o niej wiedzieć warto?

  Chirurgia plastyczna – co o niej wiedzieć warto? Chirurgia plastyczna, niezmiennie od wielu lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród pań. Ta dziedzina medycyny pomaga pozbyć się kompleksów, wpłynąć na lepsze samopoczucie. To nie tylko chirurgia estetyczna, ale przede wszystkim rekonstrukcyjna. Jakie konkretnie zabiegi oferuje? Jakie są wady i zalety chirurgii plastycznej?

  Czym się zajmuje chirurgia plastyczna?

  Można ją podzielić na dwie główne dziedziny:

  1. Chirurgię estetyczną (kosmetyczną), w której zabiegi poprawiają wygląd konkretnych część ciała. Przekłada się to na pozytywny efekt psychologiczny. Dlaczego? Osoby z niską samooceną oraz brakiem samoakceptacji nareszcie z radością mogą spojrzeć w lustro. Zabiegi tego typu wykonywane są z estetycznych, subiektywnych powodów. Zazwyczaj nie wynikają ze wskazań zdrowotnych pacjenta.
  2. Chirurgię rekonstrukcyjną, od której rozpoczęła się historia chirurgii plastycznej. Już podczas pierwszej wojny światowej u rannych na froncie żołnierzy wykonywano zabiegi służące dla ich zdrowia i życia. W latach 30. XX wieku powstały pierwsze ośrodki specjalizujące się w zabiegach z chirurgii plastycznej. Chirurgia rekonstrukcyjna zajmuje się odtwarzaniem formy oraz funkcji po urazach, jak i resekcją chirurgiczną. Głównym jej celem jest poprawa wyglądu ciała i przywrócenie funkcji uszkodzonym tkankom. Operacje w ramach chirurgii rekonstrukcyjnej wykonywane są u pacjentów z uszkodzeniami po wypadkach, poparzeniach, w wyniku chorób, jak i u cierpiących na wady wrodzone. Służy także do usunięcia niepożądanych skutków powstałych po leczeniu chirurgicznym.

  Najpopularniejsze zabiegi chirurgii plastycznej

  Najczęściej wykonywanymi zabiegami chirurgii rekonstrukcyjnej są:

  • Niwelowanie wad wrodzonych na twarzy (m.in. rozszczep podniebienia,warg),
  • Rekonstrukcja piersi (po całkowitym lub częściowym ich usunięciu),
  • Rekonstrukcja części ciała, które doznały oparzeń,
  • Rekonstrukcja powłok ciała, które zostały uszkodzone poprzez nowotwory złośliwe.
  • Przeszczepy miejsc na ciele, jeśli uległy obrażeniom.

  Najbardziej popularne zabiegi chirurgii estetycznej to:

  • Korekcja opadających powiek,
  • Lifting twarzy,
  • Liposukcja,
  • Operacje nosa,
  • Plastyka brzucha,
  • Zwiększenie, bądź zmniejszenie biustu.

  Z jakich zabiegów korzystają najczęściej panie, a jakich panowie?

  Płeć piękna decyduje się na:

  1. Liposukcję.
  2. Powiększanie lub pomniejszanie piersi.
  3. Podnoszenie piersi.
  4. Plastykę brzucha oraz plastykę opadających powiek.

  Natomiast wśród mężczyzn największym zainteresowaniem cieszy się:

  1. Lifting twarzy.
  2. Plastyka brzucha oraz plastyka opadających powiek.
  3. Liposukcja.

  Zalety i wady chirurgii plastycznej

  Największe plusy:

  • Pomoc ludziom chorym, po wypadkach, posiadającym blizny pooperacyjne.
  • Subiektywne decyzje w kwestii operacji plastycznych. Ciężko jest bowiem stwierdzić, czy dany nos jest np. nieproporcjonalny czy za długi i czy należy ingerować. Jeżeli pacjentowi będzie się lepiej żyło po zabiegu z mniejszym nosem, to dlaczego mu nie pomóc?
  • Dynamiczny rozwój branży medycyny estetycznej. Gabinety oferują bezpieczne, mało, bądź wcale inwazyjne metody na poprawę wyglądu. Każdy pacjent może wybrać odpowiednie dla siebie rozwiązanie, które zadba o jego ciało.
  • Małe/niewielkie prawdopodobieństwo zagrożenia życia bądź zdrowia  pacjenta, ponieważ zabiegi przeprowadzane są pod okiem fachowca.

  Wady chirurgii plastycznej:

  • Każda operacja jest ingerencją w ludzki organizm. Trzeba liczyć się z ewentualnymi skutkami ubocznymi, komplikacjami i konsekwencjami. Ból jest bardzo często odczuwany po zabiegu. Aktywność fizyczna musi zostać ograniczona. Nie wolno spożywać wszystkich pokarmów, a spać należy w odpowiedniej pozycji. Niestety czasem istnieje ryzyko wystąpienia blizn.
  • Większość operacji plastycznych jest nieodwracalna, dlatego trzeba być  pewnym zabiegu, na który się decyduje.
  • Obecnie bardzo promowany jest piękny wygląd, stąd też wszyscy chcą dążyć do wiecznej młodości przy pomocy skalpela, ale czy zawsze znajdzie to rację bytu w realnym świecie i jaka może być tego cena, która być może odbije się na zdrowiu i psychice?
  • Możliwe jest uzależnienie od operacji. Istnieje grupa osób, która ciągle szuka w swoim ciele czegoś do poprawki. Choć często uzależnienie wiąże się z rodzajem zabiegu. Mowa tu np. o botoxie, który trzeba co jakiś czas uzupełnić oraz kontrolować.
  • Część pacjentów decydujących się na ingerencję chirurga nie wie, że potrzebuje pomocy psychologa, bo ich problem leży w psychice, nie w ciele.
  • Chirurgia plastyczna jest aktualnie pewną modą, której nie umieją sobie odmówić zdrowe, młode osoby. A często nie potrzebują one żadnych zabiegów, wręcz są one dla nich zbędne.
  Chirurgia plastyczna - co o niej wiedzieć warto?
  Chirurgia plastyczna – co o niej wiedzieć warto?

  Podsumowując, chirurgia plastyczna to swego rodzaju duża pomoc dla osób chorych, borykających się z wadami wrodzonymi, dla ofiar wypadków czy poparzeń. Zabieg są w stanie poprawić ich wygląd, wpłynąć na lepszą samoocenę. Niestety niosą ze sobą także zagrożenie – jak wyżej napisano operacje potrafią uzależniać. Często korzystają z nich również osoby młode, które nie posiadają żadnych “mankamentów” na ciele, a tylko je sobie wmawiają, bo chcą podążać za modą.