W czym pomoże ci trener personalny?

  W czym pomoże ci trener personalny?

  W czym pomoże ci trener personalny? Jak ćwiczyć, aby szybko zobaczyć efekty – to pytanie zadaje sobie wiele i wielu z nas. Jeszcze jakiś czas temu pomoc trenera personalnego kojarzyła się z przygotowaniami gwiazd filmowych do wymagających produkcji. Dziś z profesjonalnego doradztwa korzysta coraz więcej osób. Na co można liczyć, decydując się na taką opcję? W dzisiejszym tekście przybliżymy, na czym polega praca z własnym trenerem personalnym.

  Kto może zostać trenerem personalnym?

  Warto uzmysłowić sobie, że nie ma jakiegoś uniwersalnego przepisu na zostanie trenerem osobistym. Trudno tutaj o jasno sprecyzowaną ścieżkę edukacji i kariery. Zawód ten nie jest w żaden sposób regulowany przez prawo. Najczęściej jednak trenerami personalnymi zostają osoby, które przeszły konkretne kursy. Na takich zajęciach poruszona została m.in. tematyka planów żywieniowych oraz poprawności wykonywanych ćwiczeń. Zaliczenie takiego kursu to dopiero początek. Profesjonalny trener powinien zadbać o ciągłe aktualizowanie swojej wiedzy, doszkalanie się, uczestnictwo w dodatkowych kursach i szkoleniach, oraz o obecność na kongresach i konferencjach.

  Optymalna dieta, którą polubi twoje ciało

  Trener personalny, w oparciu o nasze oczekiwania, kondycję fizyczną i stan zdrowia, dobierze nam optymalny plan treningowy. Niestety osoby samodzielne ćwiczące często zaniedbują kwestię żywienia, licząc, że efekty pojawią się, jeśli będą wystarczająco ciężko ćwiczyć. To niebezpieczne, bo można wpaść w co najmniej dwie zasadzki. Pierwsza polega na tym, że ćwiczymy intensywnie i jednocześnie mocno ograniczamy spożywanie posiłków. W efekcie nasze ciało nie ma optymalnych warunków do regeneracji i jest zmęczone zarówno ćwiczeniami, jak i ubogą dietą. Druga zasadzka to odwrotność tego procesu – ćwiczenia mogą bowiem wywołać u nas przekonanie, że zasłużyliśmy na ciężki posiłek. Rezultatem takiego myślenia może być dostarczanie ciału nieodpowiedniej ilości kalorii i składników odżywczych. Pilnowanie diety, dbanie o to, czy nasze posiłki przedtreningowe i potreningowe zawierają wszystko, co niezbędne… – to wszystko może być bardzo obciążające psychicznie. Ogromną zaletą korzystania z pomocy trenera personalnego jest to, że cały ten ciężar spada z naszych barków.

  Nadzór nad ćwiczeniami – dlaczego jest taki ważny?

  W czym pomoże ci trener personalny?
  W czym pomoże ci trener personalny?

  Poprawne wykonywanie treningu to jeden z kluczy do sukcesu. Często, gdy poszukujemy w internecie filmów z ćwiczeniami, możemy spotkać się z wartościami, które określają maksimum i minimum spalanych kalorii. Takie widełki wynikają z tego, że każde z ćwiczeń można wykonywać bez napięcia mięśni czy odpowiedniego wydłużania ruchu (wtedy spalamy mniej kalorii). Gdy zdamy sobie z tego sprawę, przestają dziwić opinie osób, które twierdzą, że ćwiczą i nie widzą efektów. Trening to nie tylko wykonywanie określonego zestawu ruchów, ale też właściwa praca ciałem – napinanie odpowiednich jego części, balansowanie w taki sposób, aby ruch był bezpieczny dla zdrowia oraz, wreszcie, wykonywanie ruchu w taki sposób, aby efekt treningu był optymalny. Bez odpowiedniej wiedzy i przygotowania nie będziemy w stanie zapanować nad każdą z tych kwestii. Pomoc trenera personalnego jest więc nieoceniona, bo nie tylko pozytywnie wpływa na nasze bezpieczeństwo, ale również na to, jak szybko zobaczymy efekty. Skoro mowa o bezpieczeństwie, warto poruszyć w tym miejscu jeszcze sprawę ewentualnych kontuzji. Jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy i decydujemy się na intensywny trening lub/i trening z obciążeniem, o kontuzje bardzo łatwo. Trener personalny może zaproponować nam pomoc polegającą na przedstawieniu treningu instruktażowego, na regularnym nadzorowaniu naszych wysiłków, lub na każdorazowym nadzorowaniu ćwiczeń. W pierwszym przypadku możemy liczyć na profesjonalny instruktaż i odwzorowywać ćwiczenia samodzielnie. W drugiej i trzeciej sytuacji trener jest obecny podczas naszego treningu.

  Skąd bierze się motywacja, czyli kilka słów o motywowaniu przez trenera personalnego

  Wytrwanie w planie treningowym i optymalnej diecie może być dużym testem dla naszej motywacji. Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego, że nawet najlepszy trener personalny nie będzie źródłem naszej motywacji. Chęć zmiany swojej sylwetki, życia, zwiększenia poczucia atrakcyjności i pewności siebie – to wszystko powinno płynąć z głębi nas samych. To bardzo ważne, żeby określić takie najważniejsze motywatory i starać się o nich pamiętać. Rola trenera polega natomiast na wzmacnianiu tej motywacji, przypominaniu o naszych celach i pomocy w wydobyciu siły na dalszy trening.

  Warto zdawać sobie sprawę z tego, że korzystanie z usług trenera personalnego to spory wydatek. Trudno spierać się jednak z faktem, że dostęp do profesjonalnej wiedzy i doświadczenia sprawia, że nasz trening staje się po prostu efektywniejszy. Ogromna rzesza ludzi bardzo chwali sobie pomoc trenerów i zawdzięcza im szybkie, osiągnięte przy maksimum bezpieczeństwa, efekty. Jeśli obawiamy się, że realizacja celów tą drogą nie jest do końca dla nas, możemy zrobić research i poszukać opcji z pierwszym spotkaniem za darmo.