Wybór monitora: rodzaj matrycy, zakrzywienie i odwzorowanie kolorów

    Wybór monitora: rodzaj matrycy, zakrzywienie i odwzorowanie kolorów

    Wybór monitora: rodzaj matrycy, zakrzywienie i odwzorowanie kolorów – monitory stanowią jedno z tych akcesoriów komputerowych, bez których żaden “blaszak” nie byłby w stanie istnieć (a tak właściwie to wyświetlać obrazu). Wybór tego właściwego jest w stanie zapewnić nam właściwą przestrzeń do pracy i zabawy, zwiększając komfort użytkowania tego sprzętu. W tym poradniku zamierzamy skupić się na trzech aspektach każdego monitora: matrycy, zaokrągleniu oraz jego odwzorowaniu kolorów, wyjaśniając, dlaczego do każdego z nich powinniśmy przykładać dużą wagę i na którą z wielu dostępnych opcji powinniśmy postawić.

    Jaką matrycę powinien mieć nasz monitor?

    Matryca jest jednym z najważniejszych elementów składowych monitora – to ona odpowiedzialna jest za prezentowany obraz i to od niej zależy to, jak szybko monitor męczy nasze oczy. Wyboru musimy dokonać pomiędzy trzema jej rodzajami:

    • IPS – monitory wyposażone w tę matrycę posiadają dobry kąt patrzenia i zapewniają niemal doskonałe odwzorowanie barw – uważane są za jedne z najlepszych do pracy z grafiką i obrazem. Nie męczą oczu, zachowują kolory, jasność i kontrast na właściwym poziomie;
    • VA – matryce z tej rodziny są bardzo dobrym rozwiązaniem do biura czy do prac typowo biurowych – są przede wszystkim tanie, ale i dobre jakościowo; choć prezentują najlepszą czerń, nieco gorzej radzą sobie z żywymi kolorami;
    • TN – matryce TN są cenione przede wszystkim przez osoby często mają do czynienia z grami. Ich zaletą jest bardzo szybki (nieporównywalny z konkurencyjnymi matrycami) czas reakcji, dzięki któremu unika się opóźnień i przycięć, bardzo niekomfortowych w czasie rozgrywki. Kolory w matrycach tego typu są żywe, aczkolwiek nie zawsze doskonale odwzorowane (jak w przypadku matrycy IPS).

    Sama matryca może mieć też różną powłokę (w każdej z wyżej wyszczególnionej wersji). Zdecydowanie najlepsza, bo najbardziej uniwersalna jest ta matowa. Jak wykazały niezliczone badania, mniej męczy ona oczy, ale też pozwala na korzystanie z komputera w bardzo słoneczne dni (światło nie odbija się od niego). Zapewnia też największą czytelność ekranu (ale i mniejszą intensywność barw). Powłoka błyszcząca daje dostęp do bardzo żywych, ciepłych i nasyconych kolorów, ale odbija światło, co może psuć komfort korzystania z niej za dnia. Kompromisem między obiema powłokami jest ta półmatowa (zwana również antyrefleksyjną).

    HDR w monitorze – jak bardzo potrzebujemy dobrego odwzorowania kolorów?

    Wybór monitora: rodzaj matrycy, zakrzywienie i odwzorowanie kolorów
    Wybór monitora: rodzaj matrycy, zakrzywienie i odwzorowanie kolorów

    Tryb HDR jest czymś, co obecnie przewija się w reklamach telewizorów i monitorów niemal codziennie. Co oznacza on dla przeciętnego odbiorcy? Szeroki zakres dynamiki (tak dosłownie tłumaczy się ten skrót) odzwierciedla się przede wszystkim w przejściach między czernią a bielą oraz w lepszej gradacji odcieni. Wpływa zatem na jasność obrazu, ale i jego ogólną jakość. Obecność HDR zauważymy w szczególności w ciemnych scenach w filmach i serialach, kiedy to – mimo ciemni – będziemy wszystko wiedzieć. HDR to jednak nie wszystko, jeżeli chodzi o kolory. Ważny też jest ich zakres, którego minimum jest pokrywanie palety sRGB (a idealnie – Adobe RGB). Zakres kolorów docenią przede wszystkim graficy, projektanci czy fotografowie, którzy od prezentowanego obrazu oczekują zdecydowanie najwięcej.

    Monitory – płaskie czy zakrzywione?

    Od stosunkowo niedługiego czasu na rynku mamy do czynienia nie tylko z monitorami płaskimi, ale i tymi zakrzywionymi. Jaki jest ten pierwszy – każdy doskonale wie. Jego największym plusem jest różnorodność – zarówno jeśli chodzi o przekątną, jak i o proporcje obrazu, rozdzielczość, powłoki i wszystkie inne cechujące go parametry. Monitor płaski nadaje się do każdego zastosowania, a swoje zalety prezentuje w każdym swoim rozmiarze. Jeżeli więc nie mamy miejsca na biurku, na pewno się z nim zmieścimy (po prostu inwestując w model z mniejszą przekątną). Monitory zakrzywione prezentują się zupełnie inaczej – aby odczuć efekt głębi, którą oferują, konieczne jest zainwestowanie w model o przekątnej nie niższej niż 27 cali. Najlepiej również postawić na format 21:9, najbardziej optymalny właśnie dla takiego zakrzywienia (choć istnieją także modele, które wykorzystują format 16:9). Monitory zakrzywione (czy zaokrąglone, jak często się je nazywa) są lepiej przystosowane do krzywizny ludzkiego oka. Lepiej też wykorzystują fizykę światła – nie są to zresztą chwyty marketingowe, bo korzysta się z nich już od wielu lat w kinach do zapobiegania zaburzeniom perspektywy i proporcji. Ekran w tego typu monitorach jest podświetlany w sposób równomierny. Gdzie odczujemy głębię zakrzywionego monitora? Przede wszystkim w profesjonalnej pracy nad edycją grafiki czy wideo, ale też w grach, które uczynią one bardziej realistycznymi.

    Podsumowanie

    Monitory są jednym z najważniejszych elementów każdego zestawu komputerowego. Ich wyboru nie powinniśmy zostawiać na koniec, gdy niemal cały nasz budżet przeznaczymy na części komputerowe – powinniśmy go traktować jako priorytet, bo nie tylko zwiększa komfort przebywania przy komputerze, ale też przyczynia się do mniejszego męczenia się naszych oczu oraz efektywniejszej pracy, zwłaszcza na gruncie grafiki czy montażu.