W czym pomoże ci trener personalny?

Jak ćwiczyć, aby szybko zobaczyć efekty – to pytanie zadaje sobie wiele i wielu z nas. Jeszcze jakiś czas temu pomoc trenera personalnego kojarzyła się z przygotowaniami gwiazd filmowych do wymagających produkcji. Dziś z profesjonalnego doradztwa korzysta coraz więcej osób. Na co można liczyć, decydując się na taką opcję? W dzisiejszym tekście przybliżymy, na czym polega praca z własnym trenerem personalnym.

Kto może zostać trenerem personalnym?

Warto uzmysłowić sobie, że nie ma jakiegoś uniwersalnego przepisu na zostanie trenerem osobistym. Trudno tutaj o jasno sprecyzowaną ścieżkę edukacji i kariery. Zawód ten nie jest w żaden sposób regulowany przez prawo. Najczęściej jednak trenerami personalnymi https://studioterapia.pl/ zostają osoby, które przeszły konkretne kursy. Na takich zajęciach poruszona została m.in. tematyka planów żywieniowych oraz poprawności wykonywanych ćwiczeń. Zaliczenie takiego kursu to dopiero początek. Profesjonalny trener powinien zadbać o ciągłe aktualizowanie swojej wiedzy, doszkalanie się, uczestnictwo w dodatkowych kursach i szkoleniach, oraz o obecność na kongresach i konferencjach.

 

Optymalna dieta, którą polubi twoje ciało

Trener personalny, w oparciu o nasze oczekiwania, kondycję fizyczną i stan zdrowia, dobierze nam optymalny plan treningowy. Niestety osoby samodzielne ćwiczące często zaniedbują kwestię żywienia, licząc, że efekty pojawią się, jeśli będą wystarczająco ciężko ćwiczyć. To niebezpieczne, bo można wpaść w co najmniej dwie zasadzki. Pierwsza polega na tym, że ćwiczymy intensywnie i jednocześnie mocno ograniczamy spożywanie posiłków. W efekcie nasze ciało nie ma optymalnych warunków do regeneracji i jest zmęczone zarówno ćwiczeniami, jak i ubogą dietą. Druga zasadzka to odwrotność tego procesu – ćwiczenia mogą bowiem wywołać u nas przekonanie, że zasłużyliśmy na ciężki posiłek. Rezultatem takiego myślenia może być dostarczanie ciału nieodpowiedniej ilości kalorii i składników odżywczych. Pilnowanie diety, dbanie o to, czy nasze posiłki przedtreningowe i potreningowe zawierają wszystko, co niezbędne… – to wszystko może być bardzo obciążające psychicznie. Ogromną zaletą korzystania z pomocy trenera personalnego jest to, że cały ten ciężar spada z naszych barków.

Nadzór nad ćwiczeniami – dlaczego jest taki ważny?

Poprawne wykonywanie treningu to jeden z kluczy do sukcesu. Często, gdy poszukujemy w internecie filmów z ćwiczeniami, możemy spotkać się z wartościami, które określają maksimum i minimum spalanych kalorii. Takie widełki wynikają z tego, że każde z ćwiczeń można wykonywać bez napięcia mięśni czy odpowiedniego wydłużania ruchu (wtedy spalamy mniej kalorii). Gdy zdamy sobie z tego sprawę, przestają dziwić opinie osób, które twierdzą, że ćwiczą i nie widzą efektów. Trening to nie tylko wykonywanie określonego zestawu ruchów, ale też właściwa praca ciałem – napinanie odpowiednich jego części, balansowanie w taki sposób, aby ruch był bezpieczny dla zdrowia oraz, wreszcie, wykonywanie ruchu w taki sposób, aby efekt treningu był optymalny. Bez odpowiedniej wiedzy i przygotowania nie będziemy w stanie zapanować nad każdą z tych kwestii. Pomoc trenera personalnego jest więc nieoceniona, bo nie tylko pozytywnie wpływa na nasze bezpieczeństwo, ale również na to, jak szybko zobaczymy efekty. Skoro mowa o bezpieczeństwie, warto poruszyć w tym miejscu jeszcze sprawę ewentualnych kontuzji. Jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy i decydujemy się na intensywny trening lub/i trening z obciążeniem, o kontuzje bardzo łatwo. Trener personalny może zaproponować nam pomoc polegającą na przedstawieniu treningu instruktażowego, na regularnym nadzorowaniu naszych wysiłków, lub na każdorazowym nadzorowaniu ćwiczeń. W pierwszym przypadku możemy liczyć na profesjonalny instruktaż i odwzorowywać ćwiczenia samodzielnie. W drugiej i trzeciej sytuacji trener jest obecny podczas naszego treningu.

Skąd bierze się motywacja, czyli kilka słów o motywowaniu przez trenera personalnego

Wytrwanie w planie treningowym i optymalnej diecie może być dużym testem dla naszej motywacji. Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego, że nawet najlepszy trener personalny nie będzie źródłem naszej motywacji. Chęć zmiany swojej sylwetki, życia, zwiększenia poczucia atrakcyjności i pewności siebie – to wszystko powinno płynąć z głębi nas samych. To bardzo ważne, żeby określić takie najważniejsze motywatory i starać się o nich pamiętać. Rola trenera https://studioterapia.pl/trener-osobisty-warszawa/ polega natomiast na wzmacnianiu tej motywacji, przypominaniu o naszych celach i pomocy w wydobyciu siły na dalszy trening.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że korzystanie z usług trenera personalnego to spory wydatek. Trudno spierać się jednak z faktem, że dostęp do profesjonalnej wiedzy i doświadczenia sprawia, że nasz trening staje się po prostu efektywniejszy. Ogromna rzesza ludzi bardzo chwali sobie pomoc trenerów i zawdzięcza im szybkie, osiągnięte przy maksimum bezpieczeństwa, efekty. Jeśli obawiamy się, że realizacja celów tą drogą nie jest do końca dla nas, możemy zrobić research i poszukać opcji z pierwszym spotkaniem za darmo.

Related Posts