Jak należy rozmawiać z psychoterapeutą?

    Jak należy rozmawiać z psychoterapeutą?

    Jak należy rozmawiać z psychoterapeutą? Psychoterapia wielu osobom kojarzy się z monologiem, który wygłasza specjalista. W praktyce jednak polega ona na rozmowie pomiędzy pacjentem, a psychoterapeutą. Pacjenci często nie do końca wiedzą, w jaki sposób powinni rozmawiać z terapeutą. Jak wygląda dobra psychoterapia? Dlaczego musimy wybrać specjalistę, któremu ufamy? Odpowiadamy.

    Pytania i odpowiedzi

    Aby dowiedzieć się, jak rozmawiać z psychoterapeutą, najpierw dowiedzmy się, na czym polega konsultacja psychologiczna lub konsultacja psychologiczna online Pierwsza wizyta zwykle nie należy do specjalnie przyjemnych. Polega ona na zadawaniu pytań przez terapeutę, na które odpowiedzi udziela pacjent. Po pierwszej wizycie zwykle nie czujemy żadnej poprawy stanu zdrowia, jednak nie ma w tym nic dziwnego. Powodem jest fakt, iż aby móc wdrożyć odpowiednie leczenie, psychoterapeuta musi poznać nasz problem. Dobry psycholog nie stawia diagnozy na podstawie enigmatycznego opisu swojego stanu zdrowia przez pacjenta. Co więcej, na zasadzie pytań i odpowiedzi może działać więcej, niż jedna wizyta. Niemniej jednak po postawieniu diagnozy forma terapii nieco się zmienia. Psycholog terapeuta w dalszym ciągu zadaje pytania, jednak mają one nieco inny charakter. Dodatkowo pacjent na tym etapie również ma prawo zdawać liczne pytania. Odpowiedz udzielane przez obie strony są już znacznie obszerniejsze. Nakierowane są one na rozwiązanie konkretnego problemu, a nie stawianie diagnozy. Owszem, niektóre wizyty mogą przybierać formę monologu jednej lub drugiej strony. Pamiętajmy jednak, że psychoterapia polega w głównej mierze na rozmowie i interakcji specjalisty z pacjentem.

    Szczerość to podstawa

    Jak należy rozmawiać z psychoterapeutą?
    Jak należy rozmawiać z psychoterapeutą?

    Terapia indywidualna https://psychoterapeuta-gdynia.pl/terapia-indywidualna/ czy grupowa musi opierać się na szczerości. Pacjenci, którzy nie zdają sobie z tego sprawy, nie mają właściwie szans na wyleczenie. Szczerość i zaufanie to absolutna podstawa. Dlatego też musimy znaleźć specjalistę, któremu będziemy w stanie zaufać. Zadanie to nie należy do łatwych. Bywa, że musimy zmieniać terapeutę kilkakrotnie, zanim trafimy na takiego, któremu ufamy. Dlaczego szczerość jest tak ważna już od pierwszego spotkania? Otóż bez niej trudno jest specjaliście postawić właściwą diagnozę. Bez szczerej rozmowy nie dowie się on, jak głęboki jest problem i jakie są jego źródła. Pamiętajmy, że psychoterapeuta nie ma prawa nas oceniać ani pouczać. Jeśli w ten sposób odbieramy rozmowę ze specjalistą, to prawdopodobnie nie jesteśmy jeszcze na nią gotowi bądź zwyczajnie mu nie ufamy. Co więcej, terapeuta zobowiązany jest do utrzymania wszystkich informacji w tajemnicy. Nie może on ujawniać niczego, to zostanie mu powiedziane przez pacjenta. Szczerość w rozmowie przyczynia się również do tego, że możemy mówić o trudnych sprawach naszego życia. Bardzo często mamy do czynienia z tematami, których tak naprawdę nie chcemy poruszać. Niemniej jednak pamiętajmy, że tego typu informacje mogą być terapeucie niezbędne. Dlatego też w rozmowie nie możemy unikać trudnych tematów. Dobrze, jeśli możemy się do tej rozmowy przygotować. Jeśli uważamy, że nie jesteśmy w stanie dłużej rozmawiać, zawsze możemy poprosić o przerwę. Bądźmy jednak świadomi tego, że im poruszanie trudnych tematów ma na celu pomóc nam wyjść z choroby. Często nie można mówić o pełnym wyleczeniu bez rozdrapywania ran z przeszłości.

    Nie bój się pytać

    Rozmowa z psychoterapeutą powinna prowadzić do tego, że pacjent ze spotkania na spotkanie będzie czuł się nieco lepiej. Jeśli się tak nie dzieje, to warto dowiedzieć się, dlaczego. Być może nasz problem jest bardzo zaawansowany i trudno jest odczuć efekty terapii od razu. Niemniej jednak może również być tak, że nie pracujemy nad sobą we własnym zakresie. O wszelkich wątpliwościach dobrze jest porozmawiać z psychoterapeutą. Nie bójmy się także pytać. Terapię, co do zasady, prowadzi specjalista. Nie ma jednak przeciwwskazań, aby zadawać mu pytania i nieco odwrócić role. Jeśli czujemy, że dane pytanie psychoterapeuty nie ma większego sensu, warto zapytać, dlaczego nam je zadaje. Jeśli uważamy, że rozmowa zbacza na niewłaściwe tory, również warto zapytać, dlaczego. Pacjenci bardzo często nie rozumieją, dlaczego rozmowa wygląda tak, a nie inaczej. Psychoterapeuta powinien wyjaśnić im sens poruszanych tematów, jednak nie zawsze to robi. Niekoniecznie wynika to z jego złej woli – czasami zdarza mu się po prostu zapomnieć w natłoku obowiązków.

    Wyczerpująca odpowiedź

    Podczas rozmowy pacjenci powinni udzielać wyczerpujących odpowiedzi. Nie oznacza to, że mają one być długie. Po prostu powinny wyczerpywać dany temat. Jeśli nie wiemy, jak odpowiedzieć na dane pytanie, warto poinformować o tym specjalistę. Być może pytanie zostało nam źle zadane bądź nie do końca wiemy, jak słowami wyrazić nasze emocje. Wtedy też zamiast rozmowy terapeuta może na przykład polecić nam narysowanie swoich uczuć na kartce papieru. Najważniejsze jest jednak, aby nie bać się terapii i rozmowy ze specjalistą. Ostatecznie ma on za zadanie pomóc nam, a nie jedynie rozdrapać rany przeszłości. Zaufanie, szczerość i udzielanie wyczerpujących odpowiedzi to podstaw udanej psychoterapii indywidualnej.

    Psychoterapia Gdynia – Barbara Wota
    Hugo Kołłątaja 12B
    81-332 Gdynia
    +48 532 361 880
    www.psychoterapeuta-gdynia.pl