Klimatyzacja w mieszkaniu i sklepie – czy warto?

  Klimatyzacja w mieszkaniu i sklepie – czy warto? Ocieplanie się klimatu już dawno stało się faktem. Coraz gorętsze lata oraz cieplejsze, wolne od śniegu zimy to coś, do czego większość z nas zaczęła się już przyzwyczajać. Ludzkość stara się sobie z tym wszystkim poradzić poprzez większe dbanie o środowisko, świadome korzystanie z samochodów i ogrzewanie domów w sposób bardziej ekologiczny. To wszystko to jednak środki, które są w stanie zahamować postępowanie sytuacji – nie radzą sobie jednak bezpośrednio z jej skutkami, a zatem upałem w mieszkaniach. Właśnie dlatego klimatyzacja w mieszkaniu i sklepie stała się czymś standardowym, a miejscami wręcz koniecznym. Czy jednak w obu z wspomnianych miejsc sprawdza się dobrze, a wreszcie – czy powinna się tam znajdować? O tym powiemy w tym artykule.

  Wady i zalety klimatyzacji w mieszkaniu

  Choć klimatyzacja w mieszkaniu i sklepie – jak już wspomnieliśmy powyżej – jest obecnie czymś standardowym, o ile w przypadku tego drugiego jest czymś oczywistym, właściciele mieszkań podchodzą do niej różnie. Wszystko ze względu na to, że mieszkanie zazwyczaj można ochłodzić innymi metodami, jak wiatrakami czy otwartymi na noc oknami. Narażanie się na ciągłe działanie klimatyzatorów, które – chcąc nie chcąc – wywołują zimne przeciągi może być zgubne dla zdrowia i powodujące dolegliwości reumatyczne. Klimatyzacja to też, oczywiście, dodatkowe urządzenie pobierające prąd – jej stosowanie wiąże się więc z wyższymi rachunkami za energię elektryczną. Oczywiście, klimatyzacja w mieszkaniu i sklepie ma też swoje pozytywnie strony w przypadku tego pierwszego. W klimatyzowanych pomieszczeniach śpi się przyjemniej, a w razie potrzeby klimatyzatora nie trzeba ustawiać na ochładzanie każdego pomieszczenia – w związku z tym można regulować swoją ekspozycję na jego działanie. Klimatyzatory mogą też oczyszczać powietrze – nie są więc jednoznacznie złe dla zdrowia. Wręcz przeciwnie, można je ustawić na takie działanie, by nie wywoływały negatywnych efektów związanych z reumatyzmem.

  Plusy i minusy zastosowania klimatyzacji w sklepie

  KIEDY DZIAŁA KLIMATYZACJA?

  Jeżeli prowadzimy własny sklep, coś takiego, jak klimatyzacja w mieszkaniu i sklepie nie powinno być dla nas obce – klimatyzacja stała się bowiem czymś absolutnie koniecznym w lokalach usługowych. Głównym tego powodem jest dbanie o komfort klientów – ci znacznie chętniej będą nas odwiedzać, jeśli oprócz naszych produktów znajdą też u nas odpoczynek przed prażącym słońcem. Klimatyzacja pozytywnie wpływa też na pracowników, którzy dzięki niej mają więcej energii do pracy. Klimatyzacja doskonale sprawdza się również w sklepach typowo spożywczych, gdyż jedzenie ma tendencję do psucia się w wysokich temperaturach. Nawet jeśli koszty wynikające z eksploatowania klimatyzacji są tutaj dość wysokie (głównie ze względu na klientów, którzy ciągle wpuszczają gorące powietrze przy wchodzeniu i wychodzeniu ze sklepu), zwrócą się po części z mniejszego wykorzystywania lodówek mających za zadanie schłodzić produkty. Klimatyzator zawsze należy ustawiać na temperaturę niższą o 6 stopni od tej panującej na dworze. Jeżeli z kolei możemy sobie na to pozwolić, celem zredukowania kosztów związanych z jej utrzymaniem, możemy zdecydować się na ochładzanie wyłącznie najbardziej podatnej na upał części lokalu użytkowego. Naturalnie rzecz biorąc również z zastosowaniem klimatyzacji w sklepie idą negatywne strony, również te inne niż koszt utrzymania. Mowa tutaj przede wszystkim o konserwacji – z uwagi na bardzo częstą wymianę powietrza w sklepie, ta będzie konieczna do przeprowadzania znacznie częściej, niż w przypadku zastosowania domowego. Jeżeli nie będziemy wymieniać filtrów oraz czyścić samej instalacji, będziemy narażali zarówno siebie, jak i odwiedzających nasz sklep klientów na takie dolegliwości, jak kaszel, katar, zawroty głowy. U naszych pracowników, przebywających w sklepie regularnie, będziemy mogli z kolei wywołać cięższe do leczenia alergie. Dlatego też powinniśmy mieć świadomość tego, że klimatyzacja w sklepie to nie tylko wygoda, ale i odpowiedzialność.

  Czy warto?

  Starając się zebrać to wszystko do kupy należy powiedzieć, że klimatyzacja w mieszkaniu i sklepie jest i zapewne będzie czymś coraz bardziej powszechnym, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Nie należy się jej obawiać, gdyż odpowiednio ustawiona nie wpływa negatywnie na nasze zdrowie, a pozwala na bardziej komfortowe noszenie upalnych pór roku. Klimatyzowane powietrze wpływa na nas pozytywnie, a dzięki użyciu różnego rodzaju filtrów w klimatyzatorze jest też mniej zanieczyszczone. Oczywiście, decydując się na klimatyzację wręcz trzeba rozważyć kilka technicznych aspektów, jak hałas wydawany przez instalację klimatyzacyjną oraz pobór mocy, jaki wiąże się z jej wykorzystaniem. Trzeba też mieć świadomość tego, że niewłaściwie ustawiona potrafi powodować dolegliwości reumatyczne – jeżeli jednak będziemy wiedzieć, jaka temperatura jest właściwa dla naszego zdrowia, stosowanie klimatyzacji nie będzie szkodliwe dla naszego zdrowia, a wręcz przeciwnie, często wręcz dla niego zbawienne.