Ile kosztuje wynajęcie autolawety?

  Ile kosztuje wynajęcie autolawety?

  Ile kosztuje wynajęcie autolawety? Możemy spotkać się z różnymi sytuacjami w życiu, w których konieczne stanie się wynajęcie lawety bądź autolawety. Jeśli ktoś będzie miał taką potrzebę w pierwszej kolejności oczywiście będzie zadawał sobie pytanie jakie będą koszty tego typu usługi. Przede wszystkim jest kilka czynników, które będą o tym decydować. Długość wynajmu, ładowność czy wyposażenie jeśli w grę wchodzi autolaweta. Warto bliżej się temu przyjrzeć, by faktycznie dowiedzieć się z jakimi kosztami musimy się liczyć jeśli będziemy chcieli wynająć autolawetę.

  Co będzie decydować o kosztach wynajmu autolawety?

  To ile będzie kosztować wypożyczenie lawety i autolawety w dużej mierze będzie uzależnione od takich czynników jak wymiary, dopuszczalna masa całkowita oraz czas na jaki będzie się ją wypożyczało. Oczywiście cena będzie się także różniła w zależności od tego w jakim regionie Polski będzie się dokonywało takiego wynajmu. Wypożyczalnie przeważnie starają się także zaoferować atrakcyjne ceny jeśli ktoś będzie regularnie dokonywał wynajmu. Stali klienci faktycznie mogą liczyć na atrakcyjne propozycje od firmy wynajmującej lawety. Trzeba przy tym pamiętać, że mimo potocznego rozumienia autolawety i lawety jako tego samego pojazdu w rzeczywistości są to dwie różne opcje. Laweta to platforma załadunkowa na kształt przyczepy, natomiast autolaweta to platforma zintegrowana z kokpitem służącym do prowadzenia takiego pojazdu.

  Z jakimi kosztami wynajmu musimy się liczyć?

  Ile kosztuje wynajęcie autolawety?
  Ile kosztuje wynajęcie autolawety?

  To jak dużo będzie kosztować laweta albo autolaweta będzie w głównej mierze zależeć od okresu, na który będziemy wynajmować pojazd. Oczywiście im dłużej tym więcej będziemy musieli zapłacić. Jednak możemy się liczyć z tym, że im dłuższy będzie ten wynajem tym ogólnie cena za dobę wynajmu będzie niższa. Większość firm za wynajem autolawety a więc gotowego do transportu pojazdu życzy sobie od około 250 złotych do 350 złotych za dobę. Przy dłuższych okresach wynajmu można liczyć na niższą cenę za dobę. Jeśli ktoś chce się zdecydować na wynajem na długie okresy tygodnie czy nawet miesiące istnieje taka możliwość oczywiście będzie mógł liczyć na ewentualne opcje negocjowania cen. Ewentualnie istnieje także możliwość wynajmu takiego pojazdu na godziny. Zazwyczaj wynajem autolawety na godziny bez kierowcy to koszt około 150 złotych za cztery godziny. W większości takich firm można nie tylko wynająć pojazd bez kierowcy, ale istnieje również możliwość skorzystania z usługi holowania pojazdu. W przypadku dużych miast najczęściej będzie to kosztować około 100 złotych za holowanie niezależnie od tego ile kilometrów. Natomiast jeśli holowanie będzie organizowane poza miastem trzeba się liczyć z kosztami liczonymi od każdego pokonanego kilometra i tutaj każda firma indywidualnie ustala taką stawkę. Można się jednak liczyć z tym, że będzie to około 2 złotych za każdy pokonany kilometr.

  Jeśli ktoś będzie chciał się zdecydować na wynajem lawety a nie autolawety to będzie musiał liczyć się z kosztami nieco inaczej kształtowanymi. W tym przypadku cena wynajmu będzie uzależniona przede wszystkim od długości i ładowności lawety. Za lawetę długości 5 metrów i ładowności ponad 2 tony będzie trzeba płacić około 170 złotych za dobę. Przy lawecie, która ma 9 metrów i 3 tony ładowności będzie to już kwota 100 złotych wyższa. W przypadku mniejszych lawet, które pozwolą na przewiezienie samochodu czy małej maszyny będzie można znaleźć oferty nawet poniżej 100 złotych za dobę wynajmu. To jakie będą koszty wynajmu przede wszystkim zależą od wielkości, ale ponadto również od takich kwestii jak ładowność czy dodatkowe wyposażenie takie jak pasy mocujące bądź też wciągarka. Przy wynajmie lawety będzie trzeba również liczyć się z tym, że do firmy, która będzie ją oferować będziemy musieli wpłacić kaucję, która zostanie zwrócona w momencie, gdy w nienaruszonym stanie zwrócona zostanie laweta.

  Kto będzie mógł prowadzić autolawetę?

  Jednak nie tylko na koszty wynajmu musimy zwracać uwagę. Trzeba także brać pod uwagę to jakie są wymagania w stosunku do kierowcy, który korzysta z lawety albo autolawety. W przypadku autolawety mieszczącej jeden pojazd niezależnie od ładowności będzie można kierować mając jedynie prawo jazdy kategorii B. Trzeba jednak liczyć się z tym, że dodatkowo wypożyczalnie mogą stawiać jako warunek wiek kierowcy (np. 25 lat) oraz doświadczenie w prowadzeniu pojazdów min. 3 lata. W przypadku lawety będzie można zapłacić za wynajem mniej, ale trzeba się liczyć z tym, że dodatkowo trzeba mieć pojazd, który taką lawetę będzie w stanie pociągnąć i do tego dochodzi również konieczność posiadania prawa jazdy kategorii B+E jeśli masz całkowita będzie powyżej 3,5 tony, ale poniżej 7 ton. Jeśli będzie przekraczać 7 ton to w takim wypadku wymagania będą jeszcze większe, ponieważ będzie trzeba posiadać do kierowania takim zestawem z pojazdu i lawety prawa jazdy kategorii C. Tak więc obok kosztów wynajmu dodatkowo również na te kwestie będzie trzeba zwrócić uwagę i jakie dodatkowo wymagania przy taki wynajmie będa wchodziły w grę.