Czy założenie własnej wypożyczalni samochodów to dobry pomysł na biznes? Odpowiadamy!

  Czy założenie własnej wypożyczalni samochodów to dobry pomysł na biznes? Odpowiadamy!

  Czy założenie własnej wypożyczalni samochodów to dobry pomysł na biznes? Odpowiadamy! Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to dla wielu osób rewelacyjny pomysł na biznes. Nie każdy jednak ma odpowiedni pomysł na to, w jakiej branży postawić pierwsze kroki. Warto wiedzieć, że naprawdę dobrym rozwiązaniem pod tym względem jest własna wypożyczalnia samochodów. W dzisiejszym artykule sprawdzamy, czy założenie własnej wypożyczalni samochodów to odpowiedni pomysł na biznes. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury! 

  Własna wypożyczalnia samochodów – hit czy kit? 

  Zanim podejmiemy decyzję o utworzeniu własnej wypożyczalni samochodów, musimy pozyskać szeroką wiedzę w tym zakresie. Okazuje się, że istnieje kilka rodzajów wypożyczalni, które można prowadzić. Podstawowe typy są następujące: wynajmowanie na podstawie długoterminowych umów bądź wynajem codzienny. Trzeba będzie zdecydować, którą z tych opcji chcemy wybrać. Umowy najmu dedykowane są przede wszystkim dla klientów biznesowych, którzy wynajmują samochody na jasno określony czas, z kolei wynajem codzienny to opcja przeznaczona w szczególności dla klientów indywidualnych, którzy chcieliby pojeździć konkretnym samochodem przez znacznie krótszy okres, np. jeden dzień. 

  Czy założenie własnej wypożyczalni samochodów to dobry pomysł na biznes? Odpowiadamy!
  Czy założenie własnej wypożyczalni samochodów to dobry pomysł na biznes? Odpowiadamy!

  Kolejna kwestia, którą należy bardzo dokładnie przemyśleć, jest zakup samochodów do naszej wypożyczalni samochodów. Najczęściej wybierane możliwości to zakup bezpośredni bądź zakup samochodów w ramach leasingu. Warto wiedzieć, że w zdecydowanej większości przypadków zakup bezpośredni to o wiele droższe rozwiązanie od leasingu. Musimy także dobrze zastanowić się nad tym, ile samochodów chcielibyśmy mieć w swojej wypożyczalni samochodów na początek. Trzeba oczywiście pamiętać o tym, że im więcej samochodów będzie miała nasza firma, tym więcej będziemy mogli na niej zarobić w ostatecznym rozrachunku. 

  Wypożyczalnia samochodów musi mieć dobre, zadbane pojazdy, które będą podobały się wszystkim korzystających z usług klientów. Warto rozważyć powierzenie konserwacji zewnętrznej firmie bądź zatrudnić własnych pracowników, którzy będą wykonywali dla nas sprzątanie oraz rozmaite drobne prace techniczne. Przy początkowym okresie działalności przedsiębiorstwa wydatki związane z utrzymaniem pracowników na pewno będą duże, dlatego trzeba o tym pamiętać podczas konstruowania swojego planu biznesowego. 

  Własna wypożyczalnia samochodów – jak rozpocząć działalność? 

  Uruchomienie własnej działalności gospodarczej polegającej na wynajmowaniu samochodów nie jest zadaniem łatwym. Przed wejściem na rynek należy pamiętać o kilku niezwykle istotnych kwestiach. Podstawowa rzecz to duża ilość kapitału, który jest niezbędny do tego, aby w ogóle rozpocząć przygotowania do uruchomienia firmy. Samochody są bardzo drogie, dlatego zanim uruchomimy własną wypożyczalnię musimy pozyskać minimum kilkaset tysięcy złotych. 

  Gotówka jest potrzebna nie tylko na zakup i utrzymanie samochodów, ale także nap pokrycie szeregu rozmaitych wydatków związanych z bieżącą działalnością przedsiębiorstwa. Mała wypożyczalnia samochodów musi największy nacisk kłaść na budowanie pozytywnych relacji z lokalną społecznością. Musi również starać się o współpracę z firmami średniej i dużej wielkości. Wypożyczalnie samochodów świadczące swoje usługi na szeroką skalę zlecają niektóre tereny do obsługi małym firmom, które efektywniej mogą spełniać potrzeby konkretnych grup klientów. 

  Przed rozpoczęciem działalności warto zrobić rozeznanie w branży 

  W ciągu kilku ostatnich lat liczba funkcjonujących w naszym kraju wypożyczalni samochodów znacząco wzrosła. Uwarunkowane było to przede wszystkim tym, że linie lotnicze, które wcześniej odnotowały znaczące spadki, w ostatnich latach cieszyły się wzrostem – w ten sposób połączone zostały podróże lotnicze z wynajmem samochodów. Wszyscy eksperci prognozują, że branża wypożyczalni samochodów w najbliższych latach dalej będzie bardzo mocno zyskiwała na wartości i znaczeniu. Największe przedsiębiorstwa zajmujące się wypożyczaniem samochodów mają nad mniejszymi graczami na rynku. Tym bardziej, gdy mają strategiczne sojusze z liczącymi się hotelami oraz liniami lotniczymi. Taka wypożyczalnia samochodów nie ma jakichkolwiek problemów z pozyskaniem nowych klientów dla swojej firmy. 

  W chwili obecnej może aktualnie wynajmować samochody wykorzystując szereg dostępnych kanałów – offline, aplikacji mobilnej a także innej formy dostępu do internetu. Wypożyczalnia samochodów w XXI wieku musi mocno inwestować w docieranie do potencjalnych klientów w internecie, ponieważ w chwili obecnej internet jest miejscem, w którym najczęściej szuka się informacji o rozmaitych firmach, produktach i usługach. 

  Wypożyczalnia samochodów – franczyza

  Franczyza także jest dobrym rozwiązaniem, jeśli chcemy prowadzić własną wypożyczalnię samochodów. Z tego rozwiązania szczególnie zadowoleni będą ci, którzy nie chcą zbyt długo zajmować się papierkową robotą oraz martwić się o pozyskiwanie klientów. Kupując franczyzę, otrzymujemy od razu gotowy plan na prowadzenie biznesu. Mając wypożyczalnię znanej marki nie musimy także martwić się żmudnymi akcjami promocyjnymi.